AAK-ja s'do të votojë asnjë ligj derisa t'i marrin pagat mësimdhënësit

AAK-ja s'do të votojë asnjë ligj derisa t'i marrin pagat mësimdhënësit

11:08, 07/10/2022

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka lajmëruar se s’do të votojnë asnjë ligj në Kuvendin e Kosovës, përfshirë edhe marrëveshjet ndërkombëtare, nëse Qeveria e Kosovës nuk i paguan mësimdhënësit për muajin shtator sa ata ishin në grevë.

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se me këtë qasje të Qeverisë, janë të detyruar që të ndërmarrin këtë masë.

“Është e pamundur që kjo Qeveri të sillet me kaq lehtësi ndaj një situatë që është e jashtëzakonshme. Janë 30 mijë njerëz që presin m’i marrë pagat e ne po flasim për marrëveshje ndërkombëtare. Mosreflektimi i Qeverisë dhe neglizhenca ndaj situatës me sindikalistët na detyron që të mos votojmë asnjë ligj në Kuvendin e Kosovës deri sa Qeveria t’i paguan pagat për mësimdhënësit”, ka thënë Tahiri.

Në Kuvendin e Kosovës ka filluar seanca ku pritet të diskutohet për situatën e krijuar pas grevës së sindikalistëve dhe mosdhënien e pagave për mësimdhënësit grevistë nga ana e Qeverisë. Për këtë arsye sot është ftuar në interpelancë ministri Hekuran Murati.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco