Ish-gjyqtari i Kushtetueses që e rrezoi Qeverinë Hoti bëhet këshilltar i Vjosa Osmanit

Ish-gjyqtari i Kushtetueses që e rrezoi Qeverinë Hoti bëhet këshilltar i Vjosa Osmanit

19:33, 03/12/2021

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, së fundi i është bashkuar si këshilltar kabinetit të Presidentes Vjosa Osmani. Sejdiu kishte qenë gjyqtari raportues i lëndës në Kushtetuese për votën e ish-deputetit Etem Arifi për formimin e Qeverisë Hoti, që unanimisht u votua s’i jo kushtetuese, për ta çuar vendin në zgjedhjet e 14 shkurtit, që pasuan me zgjedhjen e shefes së tij të re, shefe të shtetit. Nga gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, ai ishte dorëhequr në maj të këtij viti, pasi nuk kishte arritur të vijë krye të institucionit më të lartë për interpretimin e Kushtetutës së Kosovës dhe shqyrtim gjyqësor të ligjeve lidhur me përputhjen e tyre me Kushtetutë.

Ish-gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, si gjyqtar raportues në lëndën e çuar në Kushtetuese për “anti-kushtetutshmërinë e pjesëmarrjes dhe të votimit” të deputetit Etem Arifi në seancën e 3 qershorit 2020 për votimin e Qeverisë Hoti, iu ishin dashur rreth tre muaj që të arrite t’i binte gjyqtarët tjerë të Kushtetueses që të merrnin pjesë në votim.
Kjo pasi që Sejdiu kur kishte lexuar arsyetimin e tij, kishte rezultuar të ishte në favor të kërkesës së deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, që e kishin dërguar votën e ish-deputetit Etem Arifit për Qeverinë Hoti në Gjykatë Kushtetuese.

Tek më 21 dhjetor 2020, unanimisht, të gjithë gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese e kishin votuar konstatimin e tij se qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Avdullah Hoti ishte zgjedhur në mënyrë jokushtetuese. Duke e çuar kështu vendin në zgjedhjet e 14 shkurt 2021, prej të cilave dolën, me mbi 50% të përkrahjes elektorale, Albin Kurti kryeministër i vendit, dhe Vjosa Osmani Presidente e gjashtë e Republikës së Kosovës. E, në kabinetin e kësaj të fundit, prej javësh, është angazhuar si këshilltar edhe vetë ish-gjyqtari raportues i lëndës që rrezoi Qeverinë Hoti, Bekim Sejdiu, raporton Gazeta Online Reporteri.net.

Sejdiu tashmë ka ditë që ka filluar punën e këshilltarit në Presidencë, kanë thënë burimet e Gazetës Online Reporteri.net. Të kontaktuar për të marrë informacione më shumë se kur ka nisur angazhimi i tij dhe nëse i njëjti është i angazhuar si këshilltar i rregullt apo i jashtëm i Presidentes Osmani, nga Presidenca të premten nuk kanë treguar gatishmëri të flasin për gazetën.

Po ashtu, i kontaktuar nga Gazeta Online Reporteri.net, as Bekim Sejdiu nuk është përgjigjur në thirrjet telefonike.

Sejdiu, që në të shkuarën kishte shërbyer si Ambasador i Republikës së Kosovës në Republikën e Turqisë (2008-2012) dhe Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Nju-Jork (2012-2014), nga prilli i vitit 2015 ishte emëruar si gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese.

Angazhimit të tij në Gjykatë Kushtetuese i dha fund vetë ai në maj të këtij viti, duke dhënë dorëheqje, pasi dështoi të zgjidhet kryetar i Kushtetueses.

Megjithëse se ka filluar punën e re, emri i tij e as biografia nuk i janë publikuar ende në faqen zyrtare të Presidencës, krahas pjesës tjetër të kabinetit dhe këshilltarëve politik të Vjosa Osmanit. Megjithatë, ndonëse angazhimi i tij në Presidencë deri më tash nuk është bërë publik, prania e Bekim Sejdiu në kabinetin e presidentes Osmani është vërejtur vetëm në disa fotografi nga takimet e fundit të shefes së shtetit, ku ai qëndronte i ulur në pjesën e stafit të saj në takime.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco