FOTO/ Lirohen me shkëmbim, 215 heronj ukrainas edhe të Azovstal, ndër ta komandanti Prokopenko

FOTO/ Lirohen me shkëmbim, 215 heronj ukrainas edhe të Azovstal, ndër ta komandanti Prokopenko

07:32, 22/09/2022

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka njoftuar mbrëmjen e së maërkurës se kanë arritur të lirojnë falë shkëmbimit, 215 luftëra ukrainës që ishin burgosur nga rusët, heronj të Azovstalit.

Zelensky publikoi pamjet e ushtarakëve të liruar që nga momenti kur ata u morën në dorëzim dhe bëri këtë deklaratë:

“Heroi i Ukrainës Eugene Bova. Heroi i Ukrainës Lev Pashko. Heroi i Ukrainës Denis Prokopenko, Dmitry Kozatsky i famshëm, fotografi nga "Azovstalí". Nikolai Bush dhe Konstantin Nikitenko. Catherine Polishchuk, Mariana Mamonova, Valentina Zubko, Yana Shumovetska, Zoryana Repetska, Anastasia Chernenka.

215 heronj gjithsej.

Sapo përfundova një shkëmbim. Ne po sjellim në shtëpi njerëzit tanë. Kjo padyshim është fitore për shtetin tonë, për gjithë shoqërinë tonë. Dhe më e rëndësishmja, për 215 familje që do të jenë në gjendje të shohin të dashurit e tyre të sigurt.

Ne i kujtojmë të gjithë njerëzit tanë dhe përpiqemi të shpëtojmë çdo ukrainas. Ky është kuptimi i Ukrainës, thelbi ynë, kështu dallojmë nga armiku. Ne i japim vlerë çdo jete! Dhe sigurohuni të bëni gjithçka për të shpëtuar këdo që është në robërinë ruse.”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco