Twitter kërkon hetim pasi pjesë të kodit të tij burimor dalin në internet

Twitter kërkon hetim pasi pjesë të kodit të tij burimor dalin në internet

13:44, 27/03/2023

Pjesë të kodit kompjuterik të përdorur për të drejtuar Twitter-in kanë dalë në internet, sipas dosjeve ligjore, në fatkeqësinë e fundit të platformë së mediave sociale që kur ajo u mor nga miliarderi Elon Musk.

Sipas dokumentit të gjykatës, kodi u postua në GitHub, një shërbim pritës në internet për zhvillimin e softuerit, i cili iu bind kërkesës ë Twitter për ta hequr atë.

GitHub tha se përmbajtja ishte hequr, sipas dosjes. Ishte e paqartë se sa kohë kodi i zbuluar kishte qenë në internet, por duketj se ka qenë publik për të paktën disa muaj, sipas The New York Times.

Twitter i kërkoi gjykatës të identifikonte shkelësin e dyshuar ose shkelësit që e postuan kodin burimor pa autorizimin e Twitter. Twitter vuri në dukje në dosje se postimet shkelin të drejtat e autorit të mbajtura nga kompania.

Dokumentet u depozituan në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin Verior të Kalifornisë.

Rrjedhja krijon më shumë probleme për miliarderin Elon Musk, i cili bleu Twitter tetorin e kaluar për 44 miliardë dollarë (40.93 miliardë euro) dhe e bëri kompaninë private. Që atëherë, ajo është përfshirë në kaos, me pushime masive nga puna dhe reklamues që ikin.

Ndërkohë, Musk thuhet se ka thënë se Twitter tani vlen më pak se sa gjysma e asaj për të cilën e bleu.

Në një email të parë nga The New York Times që iu dërgua punonjësve për të njoftuar një plan të ri kompensimi të aksioneve, Musk tha se kompania tani vlen rreth 20 miliardë dollarë (18.6 miliardë euro).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco