Apple heq nga dyqani i aplikacioneve gjigantin rus të mediave sociale VK

Apple heq nga dyqani i aplikacioneve gjigantin rus të mediave sociale VK

23:11, 28/09/2022

Apple ka hequr VKontakte, një platformë kryesore e mediave sociale ruse, nga dyqani i saj i aplikacioneve.

Vendimi i Apple prek gjithashtu aplikacionet e tjera iOS të prodhuara nga gjiganti i teknologjisë VK, sipas një postimi në blog të martën.

“Tani disa aplikacione VK janë bllokuar nga Apple, kështu që ato nuk janë të disponueshme për shkarkim dhe përditësim në App Store”, shkroi VK në postimin në blog. Instalimet ekzistuese të këtyre aplikacioneve duhet të vazhdojnë të funksionojnë normalisht, shtoi VK.

Aplikacionet VK ofrojnë një sërë shërbimesh duke përfshirë emailin, shpërndarjen e ushqimit dhe pagesat digjitale. Është uebfaqja e pestë më e madhe në Rusi, sipas disa vlerësimeve. Rrjeti social i kompanisë ka 97 milionë përdorues në muaj në mbarë botën, ndërsa shërbimi i saj i postës elektronike, Mail.ru, ka 46 milionë përdorues brenda Rusisë.

Apple konfirmoi heqjet për CNN Business dhe tha se vendimi synon të pajtohet me sanksionet e reja të vendosura nga Mbretëria e Bashkuar kundër Rusisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco