BBC shtyn transmetimin e dokumentarit në lidhje me intervistën e Princeshës Diana

BBC shtyn transmetimin e dokumentarit në lidhje me intervistën e Princeshës Diana

15:35, 17/05/2021

BBC britanike shtyu sot transmetimin e dokumentarit Panorama rreth intervistës së Martin Bashir në 1995 me Princeshën Diana.

Filmi pritej të shqyrtonte pretendimet se Bashir përdori deklarata false bankare për të bindur Diana të bënte një intervistë.

Sipas raportit të BBC, filmi duhej të transmetohej në BBC One të hënën, por transmetuesi tha se ai u shty për shkak të "detyrave urgjente".

Bashir u largua nga korporata në fillim të kësaj jave për shkak të problemeve kronike shëndetësore.

58-vjeçari ishte redaktor i BBC Neës dhe ishte i sëmurë rëndë me Covid-19 kur akuzat u shfaqën në fund të vitit të kaluar, duke e shtyrë atë të bënte një bypes katërfish dhe më pas një operacion tjetër.

Vendimi për të shtyrë episodin u mor menjëherë pasi një hetim i veçantë përfundoi në një intervistë - të kryer nga Lord Dyson.

BBC tha se Bashir kishte bashkëpunuar plotësisht me hetimin dhe nuk do të bënte komente publike ndërsa procesi po vazhdonte.

Lord Dyson, i cili ishte gjykatësi i dytë më i lartë në Angli dhe Uells, ishte ngarkuar të shqyrtonte hapat që Bashir dhe korporata kishin ndërmarrë për të marrë një intervistë.

Vëllai i Princeshës Diana, Charles Spencer, thuhet të ketë thënë se Bashir përdori deklarata të falsifikuara bankare, të cilat treguan në mënyrë të gabuar se shërbimet e sigurimit paguanin dy anëtarë të vjetër të stafit mbretëror për informacion në lidhje me motrën e tij.

BBC më parë kërkoi falje për përdorimin e deklaratave, por këmbënguli se ata nuk "merrnin pjesë në vendimin e saj për të marrë pjesë në intervistë".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco