Pas një sëmundjeje të rëndë, shuhet Moikom Zeqo

Pas një sëmundjeje të rëndë, shuhet Moikom Zeqo

07:30, 15/06/2020

Studiuesi dhe shkrimtari i mirënjohur, Moikom Zeqo nuk i mbijetoi dot sëmundjes së rëndë, prej së cilës vuante prej vitesh. Studiuesi i njohur vuante nga leuçemia akute.

Moikom Zeqo mban Urdhërin e Lartë “Mjeshtër i Madh”.

Ai është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të nje numri skenaresh për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor.

Ka marrë disa herë çmime të para për librat e tij. Krijime të Moikom Zeqos janë përkthyer në gjuhët anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, serbokroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, gjermanisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco