Vdes shkrimtarja, ish-Zonja e Parë e Greqisë, Amalia Megapanou, 91 vjeçe

Vdes shkrimtarja, ish-Zonja e Parë e Greqisë, Amalia Megapanou, 91 vjeçe

12:34, 02/06/2020

Amalia Megapanou, një shkrimtare dhe historiane e artit popullor e njohur më së miri si gruaja e kryeministrit të ndjerë Konstantinos Karamanlis, ka vdekur në moshën 91 vjeçe, u njoftua të martën.

Nee Kanellopoulou, Megapanou shkroi më shumë se një duzinë libra nën emrin e burrit të saj të dytë, obstetrit të shquar Epameinondas Megapanos.

Mbesa e një kryeministri, ajo u martua me Karamanlis në 1951 dhe e ndoqi atë në Paris të ikjen e imponuar në vitet 1960. Marrëdhënia e tyre përfundoi në divorc në 1972.

Duke përkujtuar kontributin e saj për letërsinë në një deklaratë të martën, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se librat e Megapanou i kishin mësuar atij "ekuilibrin midis publikut dhe privates, se si një personalitet mund të jetë një yll, ndërsa qëndron në prapavijë".

"Unë i jap një lamtumirë nga zemra pasi, jam i sigurt, se ashtu po bëjnë të gjithë grekët," tha Mitsotakis, duke e quajtur shkrimtaren një "greke të denjë".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco