FOTO/Vdekja e George Floyd nxit artistët të krijojnë vepra anti-raciste

FOTO/Vdekja e George Floyd nxit artistët të krijojnë vepra anti-raciste

11:57, 02/06/2020
Në sfondin e vdekjes së George Floyd në duart e një polici në Minneapolis, artistët nuk kanë vonuar të përgjigjen me punët e tyre që kërkojnë kujtimin e tij dhe ngritjen kundër racizmit.
Nikkolas Smith është një prej artistëve të përfshirë në këtë lëvizje. Ai shprehet: "Ky rast i brutalitetit të policisë është një tjetër padrejtësi që më preku dhe më bëri të pikturoj në nder të Floyd dhe tu jap zë viktimave të tjera."
Pikturat murale, graffiti dhe vepra të tjera arti kanë qënë të shumta në këto ditë protesete lkundër racizmit dhe brutalitetit policor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco