Atletja keniane thyen rekordin botëror në 1500 metra: Nuk mund ta besoj, arrita atë që kisha ëndërruar

09:45, 03/06/2023

Atletja keniane Faith Kipyegon në turneun e Diamond League në Firence, që u zhvillua të premten, vendosi një rekord të ri botëror në 1500 metra dhe tani rezultati i ri më i mirë është 3:49.11.

Dy herë kampionia olimpike theu rekordin e mëparshëm botëror prej 3:50.07, i cili ishte në fuqi që nga viti 2015 dhe mbahej nga atletja etiopiane Genzebe Dibaba, për gati një sekondë.

Pasi kaloi vijën e finishit, atletja e famshme nuk mundi t’i mbante dot lotët për këtë arritje të madhe.

"Jam vërtet mirënjohës, sot ishte një ditë e mrekullueshme në të cilën gjithçka u bë bashkë. Rekordi botëror ishte në mendjen time që nga viti i kaluar, por doja t'i afrohesha pak nga pak për të parë nëse ishte e mundur ta thyeja këtë vit. Nuk mund ta besoj. Tani kam arritur atë që kam ëndërruar, atë që kam pasur në zemrën dhe mendjen time”, tha sportistja.

Kjo nuk ishte e gjitha për rekordin, sepse atletja nga Holanda, Femke Bol, vendosi kohën më të mirë të vitit (52.43 sekonda) në garën e 400 metrave me pengesa dhe me këtë përmirësoi rekordin (52.82) që mbahej nga amerikanja Lashinda Demus që nga viti 2010.

Rekordi u thye edhe në garën 3000 metrave me pengesa dhe pronar i rekordit të ri (9:00.71 minuta) është etiopiania Sembo Almayew, e cila vendosi një rekord personal dhe kohën më të mirë në botë këtë vit. Ajo përmirësoi rekordin me më shumë se katër sekonda.

Gara e re ku do të mblidhen pikë diamanti do të mbahet më 9 qershor në Paris.