I kemi ditur si të vërteta / Habit eksperti britanik i seksit hedh poshtë të gjitha mitet

I kemi ditur si të vërteta / Habit eksperti britanik i seksit hedh poshtë të gjitha mitet

09:56, 27/10/2021
A+ Aa A-

Shumë nga gjërat që menduam se dinim për seksin nuk kanë asnjë provë për t'i mbështetur ato.

Eksperti britanik i seksit Tracey Cox hedh poshtë mitet – duke përfshirë madhësinë mesatare të penisit dhe pikën G

Askush nuk e di se cila është madhësia mesatare e penisit

Po. Statistikat që vihen re gjithmonë - 'penisi mesatar në ereksion është pesë inç i gjatë' - nuk është gjë tjetër veçse një supozim. 

Nuk ka asnjë studim përfundimtar që vërteton madhësinë mesatare të penisit të një mashkulli – dhe ka shumë pak gjasa që të ketë ndonjëherë.

Ja pse: shumë pak meshkuj do të dilnin me dëshirë për të matur penisin e tyre nga një mjek i trajnuar.

Shumica e meshkujve janë nervozë, ata - fjalë për fjalë - nuk do të maten.

Pothuajse të gjitha studimet që janë bërë mbështeten në vetë-matjen, e cila është jashtëzakonisht e pabesueshme - dhe e parashikueshme.

Një studim që ofron matje të sakta nga dikush i trajnuar për ta bërë atë siç duhet, nuk është bërë kurrë.

Studimi i fundit - i bërë në Japoni - nuk ka gjasa të shtojë asgjë në përzierje. 

Studiuesit matën gjatësinë e shtrirë të penisit në vend të penisit në ereksion.

Pse? Epo, një arsye ishte se burrat kishin vdekur: studiuesit matën kufomat.

Grave nuk u duhet më shumë kohë për t'u eksituar sesa burrat

Shumica e njerëzve besojnë se funksioni kryesor i 'paralojës' është të zgjojë gratë dhe se burrat nuk kanë fare nevojë për të.

Ndërsa është e vërtetë që marrëdhëniet seksuale janë më të rehatshme për gratë pasi të ndodhë 'tentimi vaginal' (vagina zgjerohet për t'i bërë vend penisit), nuk ka asnjë ndryshim në kohën që u duhet burrave dhe grave për të arritur kulmin e zgjimit.

Studiuesit përdorën imazhe termike për të matur rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale (një tregues i besueshëm i zgjimit) dhe u kërkuan burrave dhe grave të shikonin një përzierje videosh, duke përfshirë ato erotike. Pas shikimit të videos eksituese seksuale, iu desh e njëjta kohë që të dy gjinitë të eksitoheshin.

Ekzistojnë gjithashtu prova të forta se paraloja më e gjatë çon në nivele më të larta kënaqësie për burrat, si dhe për gratë.

Nuk ka kuptim të urinoni pas seksit

Çdo gruaje që ka pasur ndonjëherë një infeksion të traktit urinar (UTI) i është thënë pa dyshim që të urinojë pas seksit për të zvogëluar shanset për të marrë një tjetër.

Ideja ishte që urinimi të largonte çdo bakter të detyruar në uretër gjatë marrëdhënies seksuale.

 Nuk ka asnjë provë të fortë për të konfirmuar.

Çuditërisht, edhe faqet e internetit mjekësore me reputacion që pranojnë se nuk ka prova, ende thonë se 'nuk ka asnjë të keqe' nëse vazhdoni të ndiqni këshillat. (Pse?)

Gratë kanë ende 30 herë më shumë gjasa për t'u infektuar me UTI sesa burrat, sepse uretra e tyre është afër vaginës dhe anusit dhe bakteret përhapen lehtësisht. 

Uretra e femrave është gjithashtu më e shkurtër, kështu që bakteret mund të arrijnë më lehtë në fshikëz.

Mendimi tani është se në kohën kur jeni në fazën e urinimit, bakteret e kanë bërë tashmë udhëtimin e shkurtër.

Vibratori nuk u shpik për të lehtësuar punën e mjekut

Ekziston një histori jashtëzakonisht emocionuese dhe argëtuese që thotë se vibratorët u shpikën që mjekët t'i përdorin te gratë për të kuruar 'histerinë'.

Histeria ishte termi që mjekët përdorën për të përshkruar pothuajse çdo lloj stresi femëror ose simptoma të ankthit në vitet 1880.

 "Shërimi" i supozuar për histerinë ishte që mjeku ta masturbonte pacientin deri në orgazëm. 

Nuk ka literaturë apo të dhëna për të ofruar ndonjë provë se mjekët ndonjëherë masturbuan pacientët e tyre.

Është e vërtetë që një mjek viktorian krijoi 'vibratode', por fillimisht ishte projektuar si një pajisje mjekësore për burrat për të trajtuar dhimbjen (në pjesët jo seksuale).

Vibratorët fillimisht u tregtuan për përdorim të përgjithshëm si pajisje shtëpiake dhe mjekësore në fillim të viteve 1900.

Reklamat treguan burra, gra, foshnja dhe njerëz të moshuar që i përdornin ato për të kuruar gjithçka, nga rrudhat tek tuberkulozi. Gratë e zgjuara, megjithatë, nuk u deshën shumë për të zbuluar se gjëra spektakolare ndodhën kur i aplikonin ato në klitorisin e tyre.

Meqe ra fjala…

Klitorisi nuk ka dy herë më shumë mbaresa nervore se penisi

Vazhdimisht raportohet se klitorisi ka 8000 mbaresa nervore vetëm në majë (ajo që mund të shihni).

Kur një studiues seksi vendosi të kthehej dhe të gjente studimet origjinale që tregonin prova për këto mbaresave nervore, doli se nuk kishte asnjë.

Gjithçka që doli ishte një studim i bazuar në...lopët.

E vërteta është se nuk ka studime që na tregojnë se sa mbaresa nervore janë në penis ose në klitoris.

Nuk ka as pikë G

Shumica prej jush nuk do të habiteni për këtë.

Pse emri është ende i zakonshëm? Sepse është më e lehtë ta përdorësh atë për të përshkruar një zonë shumë të ndjeshme brenda vaginës sesa "muri i përparmë'' (më i saktë) ose "stimulimi i brendshëm i klitorit/uretralit"

Mendimi i fundit është se 'zona e pikës G' është një pikë e nxehtë takimi për klitorisin,  gjëndrën Skene dhe ndoshta zona të tjera.

Revista Cosmopolitan vitin e kaluar kërkoi falje për përdorimin e termit dhe promovimin e tij gjerësisht gjatë viteve.

Nuk është një entitet anatomik i veçantë.

Kjo i bën mjekët që aktualisht po kryejnë operacionin e 'përforcimit të pikës G' – për të përmirësuar një vend që në fakt nuk ekziston – edhe më sharlatan se sa tingëllojnë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco