COVID/ Ky efekt anësor filloi të shihet tek gratë pas vaksinës, ekspertët bëjnë thirrje për kërkime

COVID/ Ky efekt anësor filloi të shihet tek gratë pas vaksinës, ekspertët bëjnë thirrje për kërkime

11:25, 16/09/2021
A+ Aa A-

Krahë të lënduar. Dhimbje koke. Ethet e shkallës së ulët.

Këto janë disa nga efektet anësore të pritshme të një vaksine COVID-19-një shenjë se trupi po krijon një përgjigje imune dhe po mëson se si të mbrohet nga koronavirusi.

Por mijëra njerëz në SHBA mendojnë se mund të kenë pasur efekte të tjera anësore për të cilat prodhuesit e ilaçeve dhe mjekët nuk i kanë paralajmëruar kurrë: ndryshime të papritura në ciklet e tyre menstruale.

Megjithëse shumë studiues dhe gjinekologë thonë se ende nuk është krijuar një lidhje shkakësore midis vaksinave dhe ndryshimeve të raportuara.

 Dhe deri më tani, shkencëtarët nuk kanë mbledhur shumë të dhëna nëse vaksinat mund të ndikojnë në një periudhë menstruale.

Kate Clancy, një  profesore e asociuar e antropologjisë në Universitetin e Illinois Urbana-Champaign, dhe antropologia biologjike Katharine Lee nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Uashingtonit në St. Louis shpresojnë ta ndryshojnë atë. 

Clancy ka përqendruar kërkimin e saj për dekada të tëra rreth funksionit të mitrës, hormoneve të vezoreve dhe cikleve menstruale, dhe Lee është gjithashtu një inxhiniere e të dhënave; puna e saj aktuale postdoktorale përfshin "bashkëpunime mbi aktivitetin fizik dhe hormonet riprodhuese gjatë gjithë jetës në gratë e shëndosha të rritura para menopauzës".

Dy studiuesit kanë mbledhur më shumë se 140,000 raporte nga njerëz që thonë se kanë vënë re një ndryshim në periodat e tyre pas vaksinimit; Lee dhe Clancy po dokumentojnë zyrtarisht ato raste në një studim të hapur.

Interesi i Clancy u zgjua për herë të parë nga përvoja e saj.

"Periudha ime pas dozës një ishte një nga më të rëndat që mbaj mend që kam pasur ndonjëherë në jetën time," thotë ajo.

Ajo u shfaq në mediat sociale me historinë e saj, dhe pesë muaj më vonë, njerëzit ende po komentojnë në postimit  të saj.

"Unë nuk e parashikoja që postimi im do të merrte përmasa të tilla" thotë Clancy. 

Tregimet individuale nuk janë të mjaftueshme për të vërtetuar se vaksinat po shkaktojnë ndryshime në menstruacionet. 

Një cikël menstrual i shëndetshëm është një proces kompleks hormonal  mund të ndryshojë shumë nga personi në person dhe nga muaji në muaj dhe ndikohet nga shumë faktorë. Stresi mund të kontribuojë në periudha më të lehta ose më të rënda, për shembull, siç mund të jetë mjekimi , një kalim i kohëve të fundit në një formë tjetër të kontrollit të lindjes, ose disa shtesa bimore .

Administrata e Ushqimit dhe Barnave dhe të tre prodhuesit e vaksinave COVID-19 të autorizuara për përdorim urgjent në SHBA i thonë NPR-së se nuk kanë parë dëshmi se ndonjë nga vaksinat shkaktojnë parregullsi menstruale-e lëre më të shkaktojë ndonjë problem shëndetësor të lidhur me menstruacionet ose pjellorinë .

"Mjekët obstetër-gjinekologë dhe praktikuesit e tjerë të kujdesit shëndetësor të grave duhet të japin shembullin duke u vaksinuar dhe inkurajuar pacientët e përshtatshëm të vaksinohen gjithashtu," thotë shoqata .

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po i japin çështjes një vështrim më të afërt. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco