Kush janë përbërësit e përfshirë në vaksinat COVID-19 (mRNA)

Kush janë përbërësit e përfshirë në vaksinat COVID-19 (mRNA)

10:29, 16/09/2021
A+ Aa A-

Nga Dr. Skënder Brataj.

Duke parë se kohët e fundit diskutimi mbi vaksinat me (mRNA) ka krijuar një konfuzion të madh te njerzit, duke shkaktuar shqetësim dhe pa siguri te qytetarët, po ju tregoj pikërisht përbërësit e tyre.

Më poshtë është një tabelë me listën e përbërësve të vaksinave: Pfizer-BioNTech mRNA, Moderna mRNA, Janssen(vettore virale).

Asnjëra nga vaksinat nuk përmban vezë, xhelatinë, lateks ose konservant. Të gjitha vaksinat kundër COVID-19 janë pa metale të tilla si hekuri, nikeli, kobalti, litiumi, ose produkte të prodhuara si mikroelektronike e të tjera.

Shënim: Të dy vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna COVID-19 përmbajnë polietilen glikol (PEG).

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco