Marco Dolfin, 36 vjeç, kirurgu që vazhdon të operojë dhe të ushtrojë sportet

Marco Dolfin, 36 vjeç, kirurgu që vazhdon të operojë dhe të ushtrojë sportet

10:14, 15/09/2021
A+ Aa A-

Marco Dolfin, 36 vjeç, kirurg ortopedik në Spitalin ′′ San Giovanni Bosko ′′ në Torino, humbi përdorimin e këmbëve 6 vjet më parë pas një aksidenti me motoçikletë. Ai ishte rrugës për në punë. Së fundmi ishte diplomuar dhe martuar.

Pastaj kaloi një sprovë e gjatë për të cilën dukej sikur nuk kishte shpresë për të filluar të operonte përsëri. Por, përkundrazi, me një karrocë të veçantë që e lejon të qëndrojë në tryezën e operimit, Marco vazhdon punën deri sot, duke e quajtur veten ′′ mjek i teknologjisë së lartë ".

Ndërkohë, ai u bë edhe atlet paralimpik dhe baba i dy binjakëve. Marco, arsye e fortë pse duhet të tregojmë më shumë histori si kjo.

ImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco