Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Kthimi në normalitet? Psikologët paralajmërojnë se pandemia mund të ketë efekte afatgjata

Kthimi në normalitet? Psikologët paralajmërojnë se pandemia mund të ketë efekte afatgjata

14:29, 19/05/2021
A+ Aa A-

Ndërsa jeta ngadalë kthehet në një version të normalitetit në SHBA, psikologët po përballen me një realitet të vështirë: shumë njerëz nuk do të kthehen në normalitet së shpejti.

Kjo do të thotë që puna e shumë profesionistëve të shëndetit mendor po fillon.

Psikologët po nxitojnë përpjekjet për të kuptuar se si pandemia ka ndikuar në mendjet e amerikanëve - me një sy në pabarazinë dhe reagimet afatgjata.

“Unë jam shumë e shqetësuar për efektet që janë afatgjata", tha Luana Marques, një profesoreshë e asociuar e psikologjisë pranë Shkollës Mjekësore të Harvardit. "Duke pasur parasysh që - vazhdimisht, globalisht - ju keni parë nivele të depresionit dhe ankthit të larta që nga marsi i kaluar, kjo më tregon se ne do të shohim një prevalencë në rritje të problemeve të shëndetit mendor në nivel global."

Që kur filloi pandemia COVID-19, bisedat përreth shëndetit publik janë përqendruar kryesisht në mbrojtjen e shëndetit fizik të njerëzve. Ndërsa një virus vdekjeprurës u përhap në të gjithë globin, u zhvilluan strategji për të frenuar përhapjen e tij.

Dhe me pandeminë e vendosur nën kontroll në SHBA falë kryesisht vaksinimeve, psikologët thonë se është koha të fillojmë të përqendrohemi në shëndetin mendor.

"Hulumtimi ynë ka treguar një rritje në simptomat e depresionit, simptomat e ankthit dhe simptomat e stresit post-trauma," tha Catherine Ettman, drejtoreshë e zhvillimit strategjik në zyrën e dekanit në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit Boston dhe një student doktorate në Shkollën e Universitetit Brown të Shkollës Publike të Shëndetit.

Ettman dhe ekipi i saj kanë studiuar efektet e shëndetit mendor të pandemisë që nga marsi i vitit të kaluar. Ajo tha se përpjekjet kërkimore janë duke u rritur ndjeshëm në komunitetin akademik.

Gjetjet paraprake nuk janë inkurajuese. Në një studim Ettman dhe ekipi i saj botuar në JAMA Network Open në shtator shikuan nivelet e depresionit para dhe gjatë pandemisë. Ata zbuluan se nivelet e depresionit ishin trefishuar. Rreth 8.5 për qind e popullsisë së përgjithshme raportuan simptoma të depresionit klinik para pandemisë, dhe ky numër u rrit në 27.8 për qind gjatë pandemisë.

Një studim i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve nga dhjetori zbuloi se 42 për qind e amerikanëve po përjetonin simptoma të ankthit ose depresionit. Vetëm 11 për qind e tyre raportuan se i kishin përjetuar këto simptoma para pandemisë.

Ettman dhe ekipi i saj zbuluan se njerëzit që kishin më pak burime - njerëz më pak të pasur - kishin më shumë të ngjarë të shfaqnin simptoma të depresionit sesa njerëzit me burime të bollshme. Marques tha se ajo gjithashtu ka vërejtur se pasuria ka qenë një "faktor mbrojtës".

"Individët që mund të bëjnë karantinë, të qëndrojnë në shtëpi, nuk duhet të shkojnë në punë - ju zvogëloni rrezikun dhe luani me pasoja për shëndetin emocional," tha Marques.

Marques tha se ka shumë arsye që dikush mund të përjetojë një përkeqësim të shëndetit mendor gjatë pandemisë. Këta faktorë mund të përfshijnë një frikë të vazhdueshme të infektimit nga virusi, humbje të vendit të punës dhe periudha të zgjatura të izolimit. Ajo tha se është shumë e shqetësuar se nëse nuk vendosim burime të mjaftueshme për të adresuar çështjet e shëndetit mendor të njerëzve, problemet e tyre mund të jenë afatgjata.

Ka të dhëna se si traumat kombëtare mund të kenë këto lloj efektesh të qëndrueshme në shëndetin mendor. Një studim që u botua në revistën Environment Health në vitin 2019 përcolli mbi 36.000 banorë të New York-ut dhe punëtorë shpëtimi 15 vjet pas sulmeve të 11 shtatorit dhe zbuloi se 14 për qind e tyre ende shfaqnin simptoma të çrregullimit të stresit post-trauma.

Michael Zvolensky, një profesor i shquar i psikologjisë në Universitetin e Hjustonit, tha se "me siguri" do të ketë efekte afatgjata për segmentet e popullsisë që u goditën më shumë nga pandemia. Ai tha se kjo përvojë ka qenë një "stresues kryesor kronik i jetës" për pothuajse të gjithë dhe një "ngjarje traumatike" për disa.

Adresimi i këtyre problemeve nuk do të thotë thjesht të siguroheni që njerëzit të kenë qasje në kujdesin e shëndetit mendor - megjithëse kjo do të jetë e rëndësishme - do të thotë gjithashtu të siguroheni se ata ndihen të qëndrueshëm në jetën e tyre. Ettman tha nëse njerëzit ndihen të qëndrueshëm financiarisht, ka më pak të ngjarë të përjetojnë përkeqësim të shëndetit të tyre mendor.

Sa më gjatë që këto çështje të shëndetit mendor dhe shkaqet e tyre të mos adresohen në mënyrë adekuate, aq më shumë ka gjasa që ato të vazhdojnë gjatë në të ardhmen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco