Ata që kanë kaluar COVID-19/Studimi i fundit,  ja për sa kohë kanë antitrupa

Ata që kanë kaluar COVID-19/Studimi i fundit, ja për sa kohë kanë antitrupa

10:16, 21/04/2021
A+ Aa A-

Një lajm i mirë ka ardhur për personat të cilët kanë kaluar Covid-19 nga laboratori i virologjisë i Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Infektive “Lazzaro Spallanzani” në Romë.

Sipas një hulumtimi të botuar në revistën Viruses. antitrupat e zhvilluar nga trupi i njeriut pas infeksionit COVID janë akoma të pranishëm në nivele të qëndrueshme edhe 11 muaj pas infeksionit.

Studiuesit analizuan, midis shkurtit të 2020-ës dhe janarit të vitit 2021, 763 mostra nga 662 pacientë Covid-19, të marra gjatë shtrimit në spital në Spallanzani ose pas kalimit të infeksionit dhe zbuluan se nivelet e antitrupave janë më të larta tek njerëzit mbi moshën 60-vjeçare dhe edhe më të larta ishin te personat që kishin përjetuar simptoma të rënda të frymëmarrjes.

Pjesa më domethënëse dhe shpresëdhënëse e hulumtimit ishte konfirmimi se shumica e pacientëve, që u ndoqën për të paktën 6 muaj deri në 11 muaj, mbajtën një nivel të qëndrueshëm të antitrupave neutralizues.

Në rreth 60% të rasteve, antitrupat neutralizues arritën kulmin midis 1 dhe 2 muajve pas infektimit, pësuan një rënie të lehtë midis 2 dhe 3 muajve, ndërsa më pas mbetën të qëndrueshëm deri në 11 muaj pas infektimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco