A të mbrojnë maskat prej lecke nga varianti i ri i COVID-19? Ja çfarë thonë zyrtarët francez

A të mbrojnë maskat prej lecke nga varianti i ri i COVID-19? Ja çfarë thonë zyrtarët francez

13:55, 20/01/2021
A+ Aa A-

Zyrtarët francezë të shëndetësisë i kanë këshilluar njerëzit të mos mbajnë maska ??pëlhure të bëra në shtëpi pasi ato ofrojnë më pak mbrojtje ndaj varianteve të reja ngjitëse Covid-19.

Komiteti shkencor , i cili i raporton qeverisë franceze, thotë se maskat e kategorisë 2 nuk kanë gjasa të ndalojnë përhapjen e "variantit anglez" ose shtameve të reja të koronavirusit nga Brazili dhe Afrika e Jugut .

Këshillat e ekspertëve, paraqitur ministrave të hënën por nuk u botuan, sugjeruan gjithashtu që Franca të dyfishojë rregullin e distancës shoqërore nga 1 metër në 2.

Haut Conseil de Santé Publique (Këshilli i Lartë për Shëndetin Publik - HCSP) i Francës vendosi gjatë fundjavës që shumë maska ??prej pëlhure, shpesh të preferuara sepse mund të lahen dhe ripërdoren, nuk garantojnë mbrojtje ndaj varianteve të reja.

“Kategoria 2 ose maskat materiale filtrojnë vetëm 70%, ndërsa maskat e Kategorisë 1, si maskat kirurgjikale, mund të shkojnë deri në 95% nëse mbahen siç duhet. Ndërsa varianti transmetohet më lehtë, është logjike të përdoren maska ??me fuqinë më të lartë filtruese ”, tha Daniel Camus, i Institutit Pasteur në Lille dhe një anëtar i HCSP për France Info.

"Ne nuk po vëmë në dyshim maskat e përdorura deri më tani ... por pasi nuk kemi armë të reja kundër tyre (lloje të reja) e vetmja gjë që mund të bëjmë është të përmirësojmë armët që kemi tashmë", shtoi Camus.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco