Lajmi i fundit

LIVE SYRI TV/ Ekonomi Plus me Klaudja Karabollin

Studimi gjerman: Ja si e prek koronavirusi trurin e pacientëve

Studimi gjerman: Ja si e prek koronavirusi trurin e pacientëve

11:45, 01/12/2020
A+ Aa A-

Koronavirusi mund të prekë trurin përmes qelizave nervore në hundë, raportuan të hënën studiuesit gjermanë.

Rezultatet e autopsisë nga 33 njerëz që humbën jetën nga Covid-19, treguan virusin në tru dhe në nazofaringë, pjesën e sipërme të fytit që lidhet me zgavrën e hundës. Studiuesit gjetën përqendrime të larta të virusit në indet e shoqëruara me aromë (mukoza e nuhatjes).

Hulumtuesit morën mostra nga indet nga pacientët dhe përdorën imazhe për të parë ARN nga virusi, dhe ky studim është unik pasi është i pari ku imazhet u përdorën për të kapur virusin në veprim.

Gjetjet kanë një rëndësi të veçantë pasi mund të ndihmojnë në shpjegimin e disa simptomave neurologjike të infeksionit të koronavirusit, veçanërisht, tek humbja e nuhatjes, simptomë që e përjetojnë kaq shumë njerëz, raportuan studiuesit në revistën Nature Neuroscience.

Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në shpjegimin e simptomave të tilla si dhimbje koke, lodhje, të vjella dhe të përziera, sipas Frank Heppner i Institutit të Shëndetit në Berlin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco