Lajmi i fundit

Nga të shtënat drejt banesës te atentati me silenciator/ Kush është ish-deputeti që u plagos në Shkodër

Agjencia Evropiane e Ilaçeve: Rreziku i vetëvrasjes që lidhet me përdorimin e  hidroksiklorokinës

Agjencia Evropiane e Ilaçeve: Rreziku i vetëvrasjes që lidhet me përdorimin e hidroksiklorokinës

13:07, 30/11/2020
A+ Aa A-

Klorokina dhe një përbërës i lidhur me të, hidroksiklorokina, janë shoqëruar me raste të shqetësimeve psikiatrike dhe sjelljes vetëvrasëse pasi u është dhënë pacientëve me COVID-19, paralajmëroi rregullatori i ilaçave në BE.

Të dy ilaçet ishin disa nga ilaçet e para të paraqitura si trajtime të mundshme për koronavirusin dhe u promovuan shumë nga mjeku i diskutueshëm francez Didier Raoult dhe Presidenti i SHBA Donald Trump . 

Sidoqoftë, që nga ajo kohë, ata nuk kanë treguar të jenë efektivë në studimet klinike.

Agjencia Evropiane e Ilaçeve tha se kishte filluar një rishikim të ilaçave pasi kishte marrë një njoftim nga autoriteti spanjoll i ilaçeve, AEMPS, për gjashtë raste të çrregullimeve mendore të lidhura me pacientët me koronavirus të cilëve u ishin dhënë doza më të larta se i autorizuar i ilaçeve.

Pas shqyrtimit, komiteti i sigurisë i EMA ka rekomanduar që informacioni i produktit për ilaçet të azhurnohet për të informuar profesionistët e kujdesit shëndetësor për këto rreziqe.

Të dy ilaçet përdoren zakonisht për të parandaluar infeksionet e malaries dhe janë miratuar gjithashtu për të trajtuar një numër sëmundjesh autoimune. 

Në ilaçe të caktuara që përmbajnë përbërje, çrregullimet psikotike renditen si një efekt anësor i rrallë, vuri në dukje EMA.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco