Versioni i ri i SARS-CoV-2 që sot dominon botën, më i rrezikshëm se origjinali

Versioni i ri i SARS-CoV-2 që sot dominon botën, më i rrezikshëm se origjinali

19:31, 02/11/2020
A+ Aa A-

Versioni i ri i SARS-CoV-2, që sot është dominues në botë, mund të jetë më i rrezikshëm se origjinali.

Sipas një studimi amerikan, që ka vëzhguar 5000 pacientë në një spital të Teksasit, zbuloi se 99,9% e infeksioneve është shkaktuar nga versioni i ri i koronavirusit, që quhet D614G.

Mendohet se aktualisht, rreth 85% e rasteve me Covid-19 në të gjithë botën janë me variantin e ri të koronavirusit.

Ekspertët theksojnë se versioni D614G është shfaqur për herë të parë ne Evropë, në shkurt të këtij viti, dhe u përhap shpejt.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco