Shkenctarët në Austri: Kjo vitaminë rrit djegien e dhjamit, ja në çfarë kushtesh

Shkenctarët në Austri: Kjo vitaminë rrit djegien e dhjamit, ja në çfarë kushtesh

09:42, 26/10/2020
A+ Aa A-

Në "shndërrimin" e dhjamit nga "i keq" në "i mirë" dyshohet se mund të kontribuojë në vitaminën A në mjedisin e temperaturave të ftohta , sipas gjetjeve të reja të kërkimit shkencor që potencialisht mund të formojnë bazën për qasje të reja terapeutike ndaj mbipeshes .

Udhëhequr nga Dr. Florian Kiefer i Departamentit të Endokrinologjisë dhe Metabolizmit në Universitetin Mjekësor të Vjenës , studimi - botuar nga Metabolism Molecular - tregoi se temperaturat e ambientit të ftohtë rrisin nivelet e vitaminës A tek njerëzit dhe minjtë.

Kjo ndihmon për të shndërruar indin dhjamor "të keq" në ind dhjamor "të mirë" që stimulon djegien e dhjamit dhe prodhimin e nxehtësisë. 

Ky "transformim" i dhjamit zakonisht shoqërohet me konsum të shtuar të energjisë dhe për këtë arsye konsiderohet si një qasje premtuese në trajtimin e mbipeshes.

Në veçanti, shkencëtarët kanë zbuluar se aplikimi i moderuar i të ftohtit rrit nivelet e vitaminës A, e cila qarkullon në gjak të lidhur me një transportues proteine, proteina që lidh retinolin. 

Vitamina A ruhet kryesisht në mëlçi dhe ekspozimi ndaj të ftohtit thuhet se stimulon rishpërndarjen e saj në indin dhjamor.

Studimi zbuloi se rritja e shkaktuar nga të ftohtit në nivelet e vitaminës.

A çoi në shndërrimin e indit dhjamor të bardhë në kafe dhe një shkallë më të lartë të djegies së dhjamit.

Kur Dr. Florian Kiefer dhe ekipi i tij bllokuan transportuesin kimik të vitaminës A, proteina që lidh retinolin, në kafshë eksperimentale të krijuara gjenetikisht, si rritja e induktuar nga të ftohtit në nivelet e vitaminës A ashtu edhe shndërrimi i indit dhjamor të bardhë në kafe, i zbutur.

"Si rezultat, oksidimi i yndyrës dhe termogjeneza u ndërprenë dhe minjtë nuk mund të mbroheshin më nga i ftohti", shpjegon Kiefer , me aktivitet të shtuar metabolik dhe konsum të energjisë.

"Gjetjet tona tregojnë se vitamina A luan një rol të rëndësishëm në funksionin e indit dhjamor dhe ndikon në metabolizmin e përgjithshëm të energjisë", thotë Dr. Kiefer.

Ai sqaron, në çdo rast, se konsumimi i suplementeve të vitaminës A nuk rekomandohet për sa kohë që nuk ka pasur ndonjë nevojë dhe udhëzim mjekësor përkatës, duke theksuar se "është thelbësore që vitamina A të transferohet në qelizat e duhura në kohën e duhur".

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco