ISHP: Evitoni sa më shumë kondicionerin në makinë

ISHP: Evitoni sa më shumë kondicionerin në makinë

12:04, 04/07/2020
A+ Aa A-

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës. Ndër to, bie në sy porosia për të bërë herë pas here ndalesa në vende të freskëta me hije dhe ujë të ftohtë dhe të evitohet sa më shumë përdorimi i kondicinerit.

ISSH shkruan: Për shkak të sezonit turistik dhe temperaturave e larta, shtohet fluksi i qarkullimit dhe rreziku për ngjarje tragjike në rrugë. 

Prandaj kujdes:

-Kontrolloni gjendjen teknike të mjetit para nisjes.

-Vendosni rripin e sigurimit.

-Mos shpejtoni.

-Jo konsumit të alkoolit.

-Përdorni sa më shumë lëngje.

-Shmangni celularin në timon.

-Bëni herë pas here ndalesa në vende të freskëta, me hije, ujë të ftohtë etj.

-Përdorni veshje të lehta.

-Mos neglizhoni rregullat e sigurisë për pandeminë.

-Evitoni sa më shumë përdornin e kondicionerit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco