Anglia jep shpresën për botën: Vaksina pwr COVID-19 do të jetë gati...

Anglia jep shpresën për botën: Vaksina pwr COVID-19 do të jetë gati...

11:29, 31/03/2020

Një mjeke e njohur  britanike thotë se një vaksinë koronavirus mund të jetë e disponueshme që prej janarit 2021, për njerëzit më të rrezikuar.

Dr Melanie Saville, drejtoreshë e Zhvillimit të Vaksinave në Koalicionin për Inovacionet e Përgatitjes Epidemike (CEPI), thotë se vaksina mund të ishte në dispozicion vitin e ardhshëm dhe do të jepej me përparësi për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe të prekurit.

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është ta zvogëlojmë atë në një kornizë kohore 12-18 muaj”, tha ajo.

Firma, CEPI, është me qendër në Oslo, Norvegji dhe po financon tetë prova vaksinimi COVID-19 në nivel global, raporton Daily Express.

Kompania kohët e fundit mori 210 milion fonde të ndihmës në Mbretërinë e Bashkuar pas një samiti virtual G20.

Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht që vaksinat nuk do të kenë pasur prova klinike, megjithatë.

Dr Saville shtoi se do të kishte një “përparësi për ata që u duhen më shumë” sepse do të duhej kohë për të marrë doza të mëdha që do të duheshin gjatë fazave të hershme të rritjes së vaksinave.

Ajo i tha Mail Online: “Normalisht zhvillimi i vaksinave mund të zgjasë 10 vjet, ndoshta 20 vjet.”

Kryeministri Boris Johnson tha: “Ndërsa mjekët dhe infermierët tanë të shkëlqyer luftojnë koronavirus në shtëpi, ky rekord financimi britanik do të ndihmojë për të gjetur një vaksinë për të gjithë botën.

“Mjekët dhe studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar janë në ballë të kësaj pune pionierë.

“Ndërkohë, unë dua t’u përsëris të gjithëve se ata duhet të qëndrojnë në shtëpi, të mbrojnë NHS dhe të shpëtojnë jetën.”

Organizatat në të gjithë botën kuptohet se po punojnë në zhvillimin e vaksinave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco