Është vërtetuar shkencërisht, konsumimi i tepërt i çokollatës ju çon në overdozë

Është vërtetuar shkencërisht, konsumimi i tepërt i çokollatës ju çon në overdozë

20:33, 07/12/2018

Çokollata është ndër produktet që konsumohet më shumë në botë. Pa dallim moshe kjo është ëmbëlsira më e pëlqyer nga të gjithë.

Por shumë pak e dinë se konsumimi i lartë i saj mund t’ju çojë drejt vdekjes. Studimet e fundit kanë vërtetuar se konsumimi i 8.5 kilogramë çokollate kthehet në overdozë dhe me pasojë vdekje.

Nëse pesha juaj mesatare e trupit është 60 kilogram nuk duhet ta kaloni këtë sasi. Përveç kafeinës është edhe një përbërës tjetër, theobromina, e cila është më e dëmshmja.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco