Si të gatuajmë kunguj të mbushur

Si të gatuajmë kunguj të mbushur

10:18, 13/02/2018

Si të gatuajmë kunguj të mbushur

Për të patur një sukses dhe nje realizm të plotë të recetës na duhen këto produkte

3 kunguj
450 gr mish i grirë
50 gr thërrime buke
1 thelp hudhre
900 gr salcë domatesh
50 gr djath parmezan
50 gr djath kackavall.

Pergatitja:

Ngrohim furrën në 175 C.

Heqim bishtin nga kungujt për ngernje dhe presim në gjysmë për së gjati. Heqim farat dhe i vendosim në një enë. Përziejmë farat me mishin e bluar, hudhrën e copëtuar, thërrimet e bukës dhe djathin parmezan.

Fusim këtë masë në kungulleshkat e përgaditura dhe vendosim në një enë për pjekje. Hedhim salcën e domateve mbi dhe mbulojmë me letër alumini.

Pjekim në furrë për rreth 45 minuta ose deri sa mishi të jetë gatuar. Heqim letrën e aluminit dhe mbulojmë me djathin kaçkavall. Gatuajmë deri sa djathi të jetë shkrirë.

Dhe, ju befte mirë!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment