Përplasja e trenit në Greqi: Protestat e zemëruara shpërthejnë pas katastrofës

Përplasja e trenit në Greqi: Protestat e zemëruara shpërthejnë pas katastrofës

08:29, 02/03/2023
A+ Aa A-

Në Greqi kanë shpërthyer protestat për aksidentin hekurudhor që vrau 43 persona, me shumë njerëz që e shohin atë si një aksident që pritej të ndodhte.

Protestuesit u përleshën me policinë jashtë selisë së Hellenic Train në Athinë – kompania përgjegjëse për mirëmbajtjen e hekurudhave të Greqisë.

Protestat u mbajtën edhe në Selanik dhe qytetin Larissa, pranë vendit ku ndodhi fatkeqësia mbrëmjen e së martës.

Qeveria ka thënë se një hetim i pavarur do të japë drejtësi.

Tre ditë zie kombëtare janë shpallur në të gjithë Greqinë pas incidentit, në të cilin një shërbim pasagjerësh u përplas kokë më kokë në një tren mallrash, duke bërë që vagonët e përparmë të shpërthejnë në flakë. Kryesisht, vagonat e përparme të trenit të pasagjerëve u shkatërruan.

Shumë nga 350 pasagjerët në bord ishin studentë rreth të 20-ave që ktheheshin në Selanik pas një fundjave të gjatë duke festuar Kreshmën Ortodokse Greke.

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se “gabimi tragjik njerëzor” ishte fajtor për katastrofën.

Një mjeshtër stacioni 59-vjeçar në Larissa është akuzuar për vrasje nga pakujdesia. Ai ka mohuar çdo keqbërje, duke fajësuar përplasjen për një defekt teknik.

Anëtarët e sindikatës së hekurudhave besojnë se sistemet e sigurisë nuk po funksiononin siç duhet, me paralajmërime të përsëritura për këtë gjatë shumë viteve.

Në protestë dhe zi, punëtorët e hekurudhave po planifikojnë të bëjnë grevë të enjten për atë që ata thonë se është neglizhencë zyrtare e hekurudhave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco