Zgjedhje presidenciale në Maqedoninë e Veriut, po raundi i dytë thuajse i sigurt më 8 maj

Zgjedhje presidenciale në Maqedoninë e Veriut, po raundi i dytë thuajse i sigurt më 8 maj

08:53, 24/04/2024
A+ Aa A-

Pranimi në BE dhe sundimi i ligjit janë pika kyçe në garën presidenciale të vendit ballkanik.

Zgjedhje presidenciale po zhvillohen këtë të mërkurë në Maqedoninë e Veriut, një vend i vogël ballkanik që ka qenë në orbitën e Bashkimit Evropian për gati dy dekada, me pak për të treguar për përpjekjet e saj për t'u bashkuar me bllokun 27-vendesh.

Një raund i dytë votimi është pothuajse i sigurt që do të pasojë më 8 maj – raund që përkon me zgjedhjet parlamentare - pasi asnjë kandidat nuk pritet të kalojë pragun prej 50% të kërkuar për fitoren e plotë.

Shtatë kandidatë po konkurrojnë për postin kryesisht ceremonial, me periudhën e shkurtër të fushatës që fokusohet në pranimin në BE, sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe uljen e varfërisë.

Sondazhi i fundit nga Qendra për Kërkime Politike dhe Komunikime i dha Gordana Siljanovska Davkovës së mbështetur nga opozita një avantazh prej 3.6 pikë në përqindje ndaj presidentit aktual Stevo Pendarovski.

Pendarovski, 61 vjeç, kandidon për një mandat të dytë pesë-vjeçar me mbështetjen e socialdemokratëve qeverisës të vendit.

Siljanovska Davkova, 70 vjeçe, mbështetet nga koalicioni kryesor i opozitës së qendrës së djathtë, VMRO-DPMNE.

Të dy kanë pasur dallime se si ta zgjidhin këmbënguljen e Bullgarisë fqinje që Shkupi të përfshijë në kushtetutën e tij njohjen e një pakice etnike bullgare. Anëtarja e BE-së, Bullgaria, ka thënë se përndryshe do të bllokojë ofertën e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në bllok.

Maqedonia e Veriut ka qenë kandidate për t'u anëtarësuar në BE që nga viti 2005, por bisedimet e anëtarësimit filluan vetëm në vitin 2022 dhe procesi pritet të zgjasë me vite.

Kandidatë të tjerë presidencialë përfshijnë profesoren e drejtësisë Biljana Vankovska, që kandidon për partinë e majtë Levica dhe dy anëtarë të pakicës etnike shqiptare: Ministrin e Jashtëm Bujar Osmani dhe Arben Taravari nga një parti opozitare shqiptare etnike.

Nëse dikush nuk fiton plotësisht të mërkurën, do të mbahet një raund i dytë midis dy kandidatëve kryesorë, ku pjesëmarrja duhet të jetë së paku 40% për një rezultat të vlefshëm.

Maqedonia e Veriut ka 1.8 milionë votues të regjistruar, nga një popullsi prej 2.3 milionë banorësh.

Rezultatet e para priten të enjten herët.

Rreth 320 vëzhgues ndërkombëtarë do të monitorojnë zgjedhjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco