VIDEO/ Katastrofa në Greqi, kaos dhe panik: 'Më morën zjarr flokët, mami! - Të mbijetuarit e trenit tregojnë tmerrin

VIDEO/ Katastrofa në Greqi, kaos dhe panik: 'Më morën zjarr flokët, mami! - Të mbijetuarit e trenit tregojnë tmerrin

07:53, 01/03/2023
A+ Aa A-

Selanik - “A dini ndonjë gjë? A dëgjuat ndonjë gjë?' Në stacionin hekurudhor të Selanikut të Ri u mblodhën herët prindërit e pasagjerëve të trenit fatal IC62, i cili drejtonte linjën Athinë - Selanik. Disa kishin arritur të flisnin me të mbijetuarit, të cilët përshkruanin imazhe tmerri: “Më morën flakë flokët, mama. Nuk e di si arrita të dal”. Një nënë tjetër, e cila ende nuk kishte mundur të kontaktonte me vajzën e saj, po përpiqej më kot të gjente informacione për vendndodhjen e fëmijës së saj. 

Gjithsej pesë autobusë kaluan nga Stacioni i Ri Hekurudhor për të transportuar pasagjerët nga vendi i aksidentit në Selanik. Shumica prej tyre kanë zbritur shkallët e autobusit në gjendje shoku dhe kanë rënë në krahët e të afërmve të tyre duke shpërthyer në lot. 

“Ishin disa sekonda që dukeshin si një shekull”, thotë një nga shpëtimtarët e parë që mbërriti. 

“Mendova se do të vdisja”, tha një i ri që hipte pas makinave të përparme që ishin përfshirë nga flakët. Siç e përshkroi ai, fillimisht ndjeu një tronditje dhe më pas pa karrocat e përparme që po “nguteshin” drejt tij. Gjithçka u hodh rreth tij, por ai vetë arriti të dilte nga vagoni me disa hakime mbi të. 

“U bëra njësh nën një tavolinë kafeje. Më pas njerëzit filluan të bërtasin brenda, vajzat qanin. Fatmirësisht, dera e pasme u hap dhe të gjithë dolëm jashtë”, përshkroi një tjetër pasagjer që u shpëtua. 

Disa nuk patën edhe aq fat dhe siç thanë, u desh të thyenin dritaren e vagonit me valixhen për të dalë ose gjetën një vrimë dhe arritën të shpëtonin kur vagoni ishte përmbys. “Ne përfunduam duke e anuar vagonin në 45 gradë. Kishte vaj në të gjithë dyshemenë dhe disa njerëz po rrëshqiteshin duke u përpjekur të dilnin jashtë”, përshkroi një tjetër. 

Kur ata dolën, ajo që panë ishte "kaos", "njerëz në panik" dhe vagonët e përparme të përfshira nga flakët. 

Duke zbritur nga autobusi, një e re ra në krahët e nënës së saj, e cila e priste për orë të tëra. Ajo ishte ndihmuar, siç kishte thënë, nga një koleg për të shpëtuar. Bashkë me të kanë zbritur edhe të plagosurit lehtë me njolla gjaku në fytyrë dhe rroba, të cilët janë drejtuar në ambulancat që ndodheshin në vendngjarje për t'i trajtuar. 

Mes të shpëtuarve është edhe një e re që ende nuk mund ta besojë fatin e saj. Siç vuri në dukje ajo, vendi i saj ishte normalisht në vagonin e dytë. Ajo, megjithatë, zgjodhi në momentin e fundit të kalonte në karrocën e 6-të dhe kështu arriti të arratisej. 

Policia ka mbërritur në vendngjarje kur ka ardhur autobusi i tretë dhe ka nisur regjistrimin e të shpëtuarve. Deri atëherë, familjarët e pasagjerëve që prisnin në stacion nuk kishin asnjë informacion zyrtar. Rreth orës 04:00 të mëngjesit kishte përfunduar transporti i rreth 200 personave të shpëtuar drejt Selanikut me pesë autobusë.

Nëna që priste me ankth nuk e pa vajzën e saj në asnjë prej tyre. Së bashku me disa të afërm të tjerë ajo është larguar së fundmi me një telefon komunikimi në duar për të kontaktuar organet kompetente në Larisa për të gjetur fëmijën e saj. /ar.sh/SYRI.NET

Një kronologji e ngjarjeve

Treni i pasagjerëve po shkonte për në Selanik, pasi ishte nisur nga Athina rreth orës 19:30 me orën lokale të mbrëmjes së djeshme (17:30 GMT)

Ndërkohë treni i mallrave me të cilin u përplas ishte nisur nga Selaniku për në Larisa

Brigada e zjarrfikësve tha se mori lajmin për një aksident pak para mesnate

Në përditësimin e saj të fundit rreth orës 07:15 me orën lokale të mëngjesit të së mërkurës, brigada e zjarrfikësve tha se të paktën 32 persona kishin vdekur dhe dhjetëra të tjerë ishin plagosur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco