Greqi: Shpërthejnë zjarret në dy qytete, kurse në Aspropirgos ndahen më dysh

Greqi: Shpërthejnë zjarret në dy qytete, kurse në Aspropirgos ndahen më dysh

07:32, 04/08/2022
A+ Aa A-

Në Greqi, dy zjarre të reja shpërthyen pranë qyteteve Gytheio dhe Pyrgos, përkatësisht në Peloponezin jugor dhe perëndimor, të mërkurën pasdite, ndërsa një linjë e veçantë e vazhdueshme në perëndim të Atikës është ndarë në dy fronte, tha Shërbimi Zjarrfikës.

Një forcë prej 27 zjarrfikëssh dhe dy avionë që hidhnin ujë po luftonin me zjarrin në pyll në zonën e Kalyvia, pranë Gytheio, por autoritetet thanë se nuk ishte afër një vendbanimi.

Zjarri i dytë ka nisur pranë një ure të lumit Alfios, në njësinë rajonale Ilia. Tridhjetë e katër zjarrfikës, dy avionë dhe një helikopter po operojnë në zonë.

Në Aspropyrgos, në perëndim të Atikës, një front zjarri po digjte bimësi të ulët pranë rrugës Megaridos, ndërsa i dyti kishte arritur në zonën pyjore të Roupaki, pranë Attiki Odos.

Më herët gjatë ditës, autoritetet evakuuan Messohori-n në Messinia, pasi flakët e zjarrit po kërcënonin fshatin.

Kryebashkiaku i Pylos-Nestoros, Panagiotis Karvelas i tha agjencisë shtetërore të lajmeve AMNA se disa ullishte janë djegur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco