Greqi, gati vaksinimi për fëmijët nga 5 deri në 11 vjeç

Greqi, gati vaksinimi për fëmijët nga 5 deri në 11 vjeç

08:02, 07/12/2021
A+ Aa A-

Athinë - Vaksinat kundër Covid të krijuara për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç do të fillojnë të shpërndahen në Greqi të mërkurën e ardhshme, konfirmuan zyrtarët shëndetësorë të hënën dhe prindërit mund të planifikojnë vaksinat – të kryera në ambiente të specializuara – në platformën emvolio.gov.gr që nga e premtja.

Normat e vaksinimit janë rritur në Greqi gjatë javëve të fundit, me Ministrinë e Shëndetësisë të hënën që tha se më shumë se 70,000 takime ishin rezervuar që nga e marta e kaluar në grupmoshën 60 vjeç e sipër..

Ky është një lajm i mirë duke qenë se virusi mori 116 jetë brenda 24 orëve të hënën dhe kishte 714 pacientë me Covid në ventilatorë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco