OKB: Pothuajse gjysma e rinisë po mendon të emigrojë nga Bosnja

OKB: Pothuajse gjysma e rinisë po mendon të emigrojë nga Bosnja

14:02, 24/11/2021
A+ Aa A-

Sipas një raporti të OKB-së të botuar të mërkurën, një numër në rritje i të rinjve në Bosnje dhe Herzegovinë  po mendojnë të largohen nga vendi pa asnjë interes për t'u kthyer.

Anketa nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë intervistoi 5,000 të rinj në fillim të këtij viti. Ai zbuloi se gati gjysma (47%) kishin menduar të emigronin, dhe pothuajse një e katërta (24%) po mendonin të largoheshin përgjithmonë.

Vendi ka një traditë të gjatë emigrimi, i cili është intensifikuar gjatë tre dekadave të fundit pas konfliktit në vitet 1990, thotë raporti.

Megjithatë, ajo që ishte ndalur në "tendenca të qëndrueshme" të migrimit ekonomik drejt vendeve më të zhvilluara, tani ka marrë një dimension të ri me pasoja "të pamasa" për vetë Bosnjën.

“Përshtypja e përgjithshme është se struktura e popullsisë migruese po ndryshon dhe se gjithnjë e më shumë të rinj po mendojnë për migrimin e jashtëm dhe largimin pa asnjë interes për t'u kthyer, gjë që ka një ndikim të jashtëzakonshëm në tendencat dhe zhvillimin social, ekonomik dhe demografik,” përfundon raporti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco