Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamjet apokaliptike nga fshati Gjorm, zjarri përpin gjithçka, rrezikohen banesat

Von der Layen nga Athina: Projekti 'Ellada 2.0' është gjithashtu sukses i Evropës

Von der Layen nga Athina: Projekti 'Ellada 2.0' është gjithashtu sukses i Evropës

13:48, 17/06/2021
A+ Aa A-

Athinë - Plani Kombëtar i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë "Ellada 2.0" u prezantua sot në Athinë në prani të Kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen, që e ka vizituar këtë vend.

Gjatë veprimtarisë, e cila u zhvillua në Agorën Antike të Athinës, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis foli për një moment historik dhe aktin e fundit në këto kohëra të vështira të pandemisë. 

"Greqia konsiderohet një nga vendet që përfiton nga Fondi i Rimëkëmbjes i BE pasi ka të drejtë për fonde që arrijnë në 31 miliardë euro, megjithatë vendi ynë nga ana e tij ishte një nga të parët që paraqiti një Plan që përfshinte 175 investime, projekte dhe reforma. Në një horizont prej 7 vjetësh, ne pritet të krijojmë 200,000 vende të reja pune", tha. Mitsotakis.

"Shumica e burimeve drejtohen në ekonominë e gjelbër dhe dixhitale. Kjo është deklaruar nga pothuajse 8 miliardë që do të disbursohen në 2021. Një plan është propozuar që përfshin një gjurmë të fortë sociale dhe mjedisore ".

"Ky program shtrihet deri në cepin e fundit të vendit tonë, duke prekur të gjithë grekët. Krijon një plan të plotë. Ai  gjithashtu korrespondon me simbolikën Ellada 2.0.  versioni tjetër i vendit, imazhi i Greqisë së re ", shtoi kryeministri.

Në të njëjtën kohë, ai iu referua katër shtyllave të Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë: tranzicioni i gjelbër, tranzicioni dixhital, punësimi, aftësitë dhe kohezioni social, dhe së fundmi investimet private dhe transformimi institucional. 

Von der Layen: Sot ne po shkruajmë histori

Nga ana e saj, kreu i Komisionit falënderoi z. Mitsotakis për pritjen e ngrohtë në "djepin e demokracisë dhe filozofisë".

"Unë nuk harroj se si grekët iu përgjigjën këtyre" momenteve të errëta "gjatë pandemisë. Ata treguan vendosmëri dhe solidaritet ", tha zonja von der Leyen, duke deklaruar  se" drita jeshile "i është dhënë projektit "Ellada 2.0".

"Ne jemi duke dixhitalizuar ekonomitë tona. Marrëveshja e gjelbër po bëhet realitet dhe ne jemi duke përgatitur shoqëritë tona për t'u bërë më elastike. Programi ynë prej 800 miliardë eurosh, më i madhi që nga Plani Marshall.

Presidentja e Komisionit Evropian vuri në dukje se" sot e kam për nder të njoftoj se Komisioni Evropian dha dritën jeshile për Planin Kombëtar të Rimëkëmbjes së Greqisë , një plan që i përket popullit grek dhe do të transformojë ekonominë greke. Ai do të përgatisë Greqinë për të ardhmen ".Me zbatimin e tij, Greqia do të kryejë reforma strukturore, ajo do të dalë më e fortë se kurrë dhe më e përgatitur për të ardhmen. 

"Sot ne po shkruajmë histori, suksesi i Greqisë është gjithashtu një sukses evropian", vuri në dukje ajo..

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco