Lajmi i fundit

LIVE/ Ish-kryeministri Sali Berisha në konferencë për mediat në hotel Rogner

Selanik: Ata i detyronin fëmijët e tyre të vegjël të lypnin dhe i harxhonin paratë në taverna dhe kazino Tetë fëmijët jetonin me prindërit e tyre bullgarë dhe tre bashkatdhetarë të tjerë në një fabrikë të braktisur në rrugën Agiou Georgiou në Selanik.

Selanik: Ata i detyronin fëmijët e tyre të vegjël të lypnin dhe i harxhonin paratë në taverna dhe kazino

09:42, 17/06/2021
A+ Aa A-

Greqi - Në vend të lojës, shkollës dhe pafajësisë, tetë fëmijë të mitur përjetuan një realitet të ashpër çdo ditë në rrugët e Selanikut, pasi prindërit e tyre i detyruan të lypnin në trotuare dhe pjesë të mbingarkuara të qytetit, ndërsa ata vetë po korrnin paratë e punës së fëmijëve për të ngrënë në taverna dhe për të vizituar kazinotë në vendet fqinje.

Kjo doli nga një hetim nga policia e Sigurimit të Selanikut, e cila çoi në një urdhër prokurori dhe në arrestimin e dy çifteve nga Bullgaria, si dhe një bashkëpunëtori tjetër të bashkatdhetarit të tyre. 

Të arrestuarit u dërguan për t'i kërkuar falje një hetuesi të rastit në Selanik, duke u përballur me akuza të trafikimit njerëzor dhe ekspozimin e të miturve ndaj rrezikut. 

Çështja e ngritur kundër tyre nga Departamenti për Luftimin e Trafikimit të Qenieve Njerëzore përfshin edhe dy bashkëpunëtorë.

Sipas Policisë Greke, të miturit, të moshës nga 4 muaj deri në 11 vjeç, kanë lypur çdo ditë dhe për orë të tëra në zonat e Selanikut për të paktën katër muajt e fundit, duke mos ngrënë si duhet, duke fjetur në trotuare dhe duke mos shkuar në shkollë. 

Ata ua dorëzonin paratë prindërve të tyre që i kaluan ato "duke jetuar një jetë që nuk është në përputhje me aktivitetin e tyre si lypës", sipas një deklarate të policisë.

Gjatë operacionit për arrestimin e të akuzuarit, u konfiskuan dymbëdhjetë telefona celularë, të cilët ata i përdorën për komunikimet e tyre, kartat e kreditit dhe një shumë parash. 

Viktimatm fëmijë të mitur u dërguan në strukturat e ndihmës për të mitur ku janë akomoduar nën kujdesin e Prokurorisë për të Mitur në Selanik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco