'Shën Sofia'/ Ministri grek Dendias: Çështja e Turqisë të hënën në Bruksel

'Shën Sofia'/ Ministri grek Dendias: Çështja e Turqisë të hënën në Bruksel

13:13, 12/07/2020

Të hënën çështja e Turqisë do të diskutohet në Bruksel, tha Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias. "Atje, Greqia do t’i kërkojë Bashkimit Evropian të ketë një listë të masave shumë të forta kundër Turqisë, në rast se Turqia shkel të drejtat sovrane të Greqisë."  Gjithashtu, nesër ministri do të shkojë me Z. Christodoulidis në Bruksel për një takim me Josep Borrell. Sanksionet nuk do të kenë çështjen e Shën Sophia. "Për këtë çështje, duhet të ketë një iniciativë të Unesco dhe të Kombeve të Bashkuara, jo vetëm të Greqisë," tha ai për SKAI.

"Erdogan është në krye. Madje anulon traditën e vendit të vet. "Kjo i kthen shpinën bashkësisë ndërkombëtare dhe rregullave të saj," shtoi ministri. Në fakt, këtij vendimi i shtohet një seri veprimesh shumë provokuese kundër Greqisë dhe vendeve të rajonit. Gjithashtu, "ne nuk duhet të injorojmë faktin se ai nuk tregon ndonjë frymë bashkëpunimi sipas ligjit ndërkombëtar".

Siç shpjegoi  Dendias, "Cështja  Shën Sophia nuk është Greko-Turke, por globale. Eshtë  çështje e shfuqizimit të rregullave dhe mosrespektimit të tyre që shqetësojnë komunitetin botëror ".

Për mbrojtjen e të drejtave sovrane dhe shkeljen e tyre, Dendias theksoi se "Evropa duhet të kuptojë se duhet të marrë një pozicion të shpejtë për ta parandaluar, sepse nëse nuk e parandalon, nuk do të pëlqejë atë që do të ndodhë. "Ne i kemi thënë gjithashtu Turqisë se ne nuk do të mbetemi joaktivë".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Katnari13/07/2020 20:49

Po' il mor Gabel geek do te perdhé ty se ca do beje ne vend te vero Turqia.

Shto koment

Denonco