‘Hakërohet qeveria greke’/ Faqet zyrtare shtetërore, dalin jashtë funksionit

‘Hakërohet qeveria greke’/ Faqet zyrtare shtetërore, dalin jashtë funksionit

20:56, 17/01/2020

Gjatë mbrëmjes së sotme, për rreth dy orë, faqet elektronike zyrtare të parlamentit grek, ministrive  dhe dikastereve shtetërore, dolën jashtë funksiononit.

Sulmi kibernetik nga turqia në faqet elektronike të qeverisë greke është i paprecedentë, raportojnë autoritetet.

Në një postim në Facebook, grupi i hakërues turk, me emër «Anka Neferler» pranoi sulmin duke shtuar se kjo është kundërpërgjja e pare, për qëndrimin kërcënues të Greqisë ndaj Turqisë.

Me deklaratë të posacme rreth sulmit, Athina zyrtare konfirmoi ngjarjen alarmante.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco