Maqedoni e Veriut, nis verifikimi i adresave tĂ« ‘GylenistĂ«ve’

Maqedoni e Veriut, nis verifikimi i adresave tĂ« ‘GylenistĂ«ve’

08:53, 11/04/2019

Shërbimet e sigurisë në bashkëpunim me Prokurorinë Publike janë duke lokalizuar shtetasit turk të cilët kërkohen nga Turqia mbi bazën e akuzave për terrorizëm dhe puç shtetëror. Organi akuzën bën të ditur se hetimet po vazhdojnë, duke mos ndarë detaje më tepër me arsyetimin për ndjeshmërinë e procedurës. Nga ana tjetër, policia për arsye besueshmërie nuk tregon nëse njëri nga 15 shtetasit turk të kërkuar nga autoritetet në Turqi është sigurua.

Sipas alsat se nĂ« MaqedoninĂ« e Veriut dyshohet se fshihen  edhe njĂ«ri nga lobuesit relevant tĂ« organizatĂ«s, angazhimi i tĂ« cilit ka qenĂ« sigurimi i fondeve nga burime tĂ« ndryshme. Madje pĂ«rflitet pĂ«r angazhimin e tij si njĂ« klerik, me qĂ«llim thithjen e fondeve dhe transferimin e parave nĂ« llogari tĂ« organizatĂ«s sĂ« ashtuquajtur “FETO”. TĂ« dhĂ«nat nuk japin elemente konkrete pĂ«r rolin e tij nĂ« puçin e 15 korrikut tĂ« vitit 2016.

“I akuzuari ka marrĂ« pjesĂ« ne formimin e organizatĂ«s terroriste “FETO” nĂ« Bursa. Angazhimi i tij ka qenĂ« si “imam i madh” ndĂ«rsa mĂ« pas “imam i madh i autorizuar” ku edhe ka marrĂ« pjesĂ« nĂ« “Bordin e tĂ« besueshmĂ«ve”. Nga anĂ«tarĂ«t e bordit ka mbledhur para, bursa, zekat dhe donacione pĂ«r kurbane. TĂ« gjitha paratĂ« i ka transferuar nĂ« xhirollogari tĂ« organizatĂ«s terroriste “FETO”.- thuhet nĂ« detajet nga dosja “FETO”

Qeveria dhe Ministria e DrejtĂ«sisĂ« tashmĂ« disa herĂ« kanĂ« njoftuar se pĂ«r ekstradimin e 15 shtetasve turk do tĂ« respektohen Konventat ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r ekstradim dhe legjislatura vendore. NdĂ«rkohĂ« mediat turke nĂ« vazhdimĂ«si raportojnĂ« pĂ«r njĂ« zinxhirĂ« biznesesh dhe institucionesh arsimore dhe kulturore nĂ« Maqedoni tĂ« Veriut, qĂ« sipas tyre janĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ« tĂ« lidhura me strukturat e tĂ« ashtuquajturĂ«s organizatĂ« “FETO”.

NĂ« mesin e tyre janĂ« Asociacioni i biznesit dhe industrisĂ« nĂ« Maqedoni me 73 kompani anĂ«tare, kolegji “Yahya Kemal”, fondacionet “Safak”, “Toleranca” dhe “Horizontet”, ndĂ«rsa nĂ« mesin e tyre ka edhe agjenci turistike si “Rainbou” dhe “Bashak”. Çështja e GylenistĂ«ve nĂ« MaqedoninĂ« e Veriut u aktualizua pas vizitĂ«s sĂ« ministrit turk tĂ« Mbrojtjes, Hulusi Akar i cili nga autoritetet vendase kĂ«rkoi ekstradimin e 15 tĂ« dyshuarve pĂ«r lidhje me organizatĂ«n e ashtuquajtur “FETO”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco