Serbia kërcënon: Kemi investuar në ushtri, shpresojmë që ...

Serbia kërcënon: Kemi investuar në ushtri, shpresojmë që ...

18:32, 05/12/2018

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, tha se shpreson se Serbia nuk do të duhet të përdorë ushtrinë e saj, pas formimit të paralajmëruar të ushtrisë së Kosovës.

‘Shpresoj se nuk do të kemi nevojë kurrë të përdorim ushtrinë, por, në këtë moment, një gjë e tillë është një nga opsionet në tryezë, sepse nuk mund të shohim pastrim të ri etnik dhe stuhi të reja, edhe pse kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bën thirrje për të tilla’, tha Bërnabiç për gazetarët në Qeverinë e Serbisë.

Bërnabiç nuk e sqaroi se ku dhe kur i ka bërë Rama këto komente.

Autoritetet e Kosovës kanë paralajmëruar se, më 14 Dhjetor, Kuvendi i Kosovës do t’i votojë projektligjet që e transformojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës në forcë me kapacitete ushtarake./REL

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t07/12/2018 17:51

thote ujku kam frike se mos me ha delja. po kur ne histori shqiptari paska bere spastrime e tnike? sa per serbin dihet me dhjetra apo me qindra here dhe kjo po na tregoka se shqiptari qenka i keq? oooo pika qe ste bie

Shto koment