Lajmi i fundit

'Task Force'/ Kush po e sponsorizon 'ringjalljen' e Hoxhës?

Titujt e medias ndërkombëtare për shtyrjen e fillimit të negociatave të Shqipërisë me BE

Titujt e medias ndërkombëtare për shtyrjen e fillimit të negociatave të Shqipërisë me BE

23:05, 26/06/2018
A+ Aa A-

Ja disa nga titujt kryesorë të medias ndërkombëtare për vendimin e Ministrave të Jashtëm për çështjen e negociatave me Shqipërinë:

  • Politico.com: EU ministers postpone Albania and Macedonia accession decision/Ministrat e jashtëm të BE shtyjnë vendimin për negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë.
  • Ekathemerini.com: EU ministers delay FYROM, Albania membership talks until 2019/Ministrat e BE shtyjnë bisedimet me Shqipërinë dhe FYROM për në 2019.
  • Radio Free Europe: European Union member states have given a cautious green light to opening accession negotiations with Albania and Macedonia, requiring both countries to demonstrate progress on reforms before the first talks can begin next year/Vëndet e BE i kanë dhënë një dritë jeshile të kujdeshme për hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë, duke i kërkuar të dy vëndeve të demostrojnë progres në reforma para se të fillojnë negociatat e para vitin e ardhshëm.
  • Deutsche Welle: The European Union will start accession negotiations with Macedonia and Albania, pending progress on reforms. Some member states have expressed concern over corruption and the rule of law in the two countries/ Bashkimi Europian do të nisë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë në pritje të progresit për reformat. Disa vënde kanë shprehur shqetësimet për korrupsionin dhe shtetin ligjor në të dy vendet.

Përgatitur për syri.net/ 26 qershor 2018

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Toni26/06/2018 23:53

Kto mnderen e kan neeurop dhe koken ne lindje turp .

Shto koment

Denonco