Misteret e mrekullueshme që dalin ende nga shkretëtirat saudite

Misteret e mrekullueshme që dalin ende nga shkretëtirat saudite

13:39, 23/09/2023
A+ Aa A-

Çfarë ndodh kur disa qindra arkeologë mblidhen në një "kuti qelqi" në shkretëtirë?

Është një lloj pyetjeje e çuditshme, por kjo në fakt ndodhi javën e kaluar kur ekspertë nga i gjithë planeti u mblodhën në qendrën kulturore Maraya të mbuluar me pasqyrë vezulluese pranë qytetit antik të oazit AlUla në Arabinë Saudite, për Samitin inaugurues Arkeologjik Botëror.

Rezultati ishte një ngjarje që dha perspektiva të reja mbi disa nga misteret e lashta që po zbulohen në Saudi, teksa investon miliarda dollarë për të hapur të kaluarën e saj të fshehur prej kohësh ndaj turizmit global.

Krijuar nga Princi i Kurorës së Mbretërisë Mohammed bin Salman, i njohur si MBS, dhe i sponsorizuar nga Komisioni i tij Mbretëror i AlUla, konferenca zgjodhi panele diskutimi, jo punime akademike dhe ftoi një gamë të ndryshme ekspertësh arkeologjikë.

Qëllimi, pjesërisht, ishte të ndihmonte në hartimin e rrugës së Arabisë Saudite drejt turizmit të qëndrueshëm të trashëgimisë.

Shumica e të pranishmëve ishin të kujdesshëm për atë që duhet pritur në një vend ku sponsori i ngjarjes ka një reputacion si për brutalitetin tronditës ashtu edhe për reformën me shpejtësi të lartë. Ata sigurisht nuk u mërzitën. "Ne nuk prisnim kaq shumë biseda dhe nuk mendoj se organizatorët e prisnin as", më tha një i pranishëm.

Një konferencë e pazakontë ishte vetëm një pjesë e tërheqjes. Ekspertëve iu dha një akses i rrallë në një gamë zbulimesh të lashta që, deri në vitet e fundit, kanë qenë jashtë gjurmëve të rrahura arkeologjike për të gjithë, përveç një grushti entuziastësh të guximshëm.

Arkeologjia është njëkohësisht një pasion për MBS dhe një portë për vizionin e tij për diversifikimin e ekonomisë saudite duke sjellë turistë për të shijuar vendet e trashëgimisë së bashku me resortet luksoze.

Për të, është gjithashtu një mjet i dobishëm për të margjinalizuar përbuzjen e islamistëve konservatorë të pakicës saudite për vendet, të cilat ata i konsiderojnë si jo-islamike.

Duke përmbysur dekada të izolimit kulturor, duke zhvilluar oazën AlUla dhe duke hapur komplekse të mëdha varresh mijëvjeçarë të vjetër Nabatean në Hegra aty pranë – si dhe duke eksploruar një mori vendesh të tjera – Arabia Saudite po sheh duke u bërë zbulime magjepsëse antike.

Treni me shpejtësi të lartë që zmadhon shkretëtirën saudite

Megjithatë, për çdo mister të zbardhur, shfaqet një rebus tjetër ose 10 - si rreshtimi astral i varreve masive Nabatean të gdhendura në shkëmbinjtë mahnitës me gurë ranor.

Arkeologu i Komisionit Mbretëror për AlUla, Adam Ford, më nxori jashtë për të parë varret nga afër.

"Ato (varret) duken se janë në linjë me lindjen dhe perëndimin e diellit dhe hënës," thotë ai, "në kohë solstici, ndoshta për të treguar stinët."

Ford, i cili përzien pamjen e gërryer të një arkeologu në terren me mënyrën e një mësuesi miqësor, sjell të kaluarën në jetë ndërsa eksplorojmë.

“Këtu u zbuluan deri në 10 gjuhë të lashta nga Afrika e Veriut”, thotë ai.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco