5 fakte argëtuese për peshkaqenët

5 fakte argëtuese për peshkaqenët

19:42, 22/09/2023
A+ Aa A-

Peshkaqenët kanë ekzistuar për më shumë se 420 milion vjet. Në fakt, ka më shumë se 500 lloje peshkaqenësh.

Ata janë një grup peshqish të karakterizuar nga një skelet kërcor, të çara nga pesë deri në shtatë gushë në anët e kokës dhe nga krahët gjoksorë që nuk janë të shkrirë në kokë. Ata kanë një mbulesë të dhëmbëve të lëkurës që mbron lëkurën e tyre nga dëmtimet dhe parazitët dhe përmirëson dinamikën e tyre të lëngjeve.

Ata gjithashtu kanë grupe të shumta dhëmbësh të zëvendësueshëm, në fakt, ata mund të zëvendësojnë deri në 10,000 dhëmbë gjatë jetës së tyre.

Peshkaqenët janë grabitqarët kryesorë që luajnë një rol të rëndësishëm ekologjik në ekosistemet detare. Prandaj, shëndeti dhe mirëqenia e tyre janë jetike për ruajtjen e oqeaneve të shëndoshë - dhe si rrjedhojë, jetike për komunitetet që varen nga oqeanet për sigurinë e tyre ushqimore dhe jetesën.

Më poshtë do të lexoni 5 fakte argëtuese për peshkaqenët

1. Peshkaqeni balenë ( Rhincodon typus ) është peshku më i madh në botë dhe mund të kalojë edhe 18 metra gjatësi.

2. Peshkaqeni i fenerit xhuxh ( Etmopterus perryi ), është peshkaqeni më i vogël në botë, me gjatësi pak më shumë se 15 cm (6 inç). Njohja e tij është e rrallë, pasi jeton në thellësi midis 283 dhe 439 metra dhe është vërejtur vetëm disa herë jashtë majës veriore të Amerikës së Jugut.

3. Peshkaqenët femra janë më të mëdhenj se meshkujt. Kjo është për të lejuar meshkujt të kafshojnë pendët e tyre gjoksore për të mundësuar çiftëzimin (gjë që do të ishte e pamundur nëse do të kishin të njëjtën madhësi)

4. Meshkujt kanë dy penise! Askush nuk e di saktësisht pse ata kanë dy (të cilat teknikisht quhen "claspers"), një teori thotë se duke qenë se çiftet janë mjaft agresive, mund të ekzistojë rreziku i thyerjes së njërit prej peniseve, dhe kështu të kesh një rezervë mund të jetë e dobishme. .

5. Peshkaqeni Grenlandez ( Somniosus microcephalus ) është peshkaqeni që mund të jetojë më gjatë, mund të jetojë deri në 400 vjet dhe të arrijë pjekurinë seksuale rreth 150 vjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco