Lajmi i fundit

'Çim Peka LIVE'/ 'Rikthimi' i Berishës dhe e ardhmja e PD

VIDEO/ Iluzioni optik tregon tri diell në qiell

VIDEO/ Iluzioni optik tregon tri diell në qiell

18:02, 19/07/2021
A+ Aa A-

Një fenomen spektakolar mund të shikohet në këtë video.

Një i ashtuquajtur diell anësor, i quajtur gjithashtu Parhelion u shfaq në qiell.

Kjo jep përshtypjen se ka 2 diell, disi më të dobët, pranë diellit aktual. Ky fenomen shkaktohet nga kristalet e akullit mbi të cilat drita thyhet në përputhje me rrethanat.

Në mënyrë që ata të shfaqen në qiell, kristalet e akullit duhet të kenë një formë gjashtëkëndore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco