‘Mbroni parazitët!’ Shkencëtarët bëjnë thirrje për ruajtjen e tyre nga zhdukja

‘Mbroni parazitët!’ Shkencëtarët bëjnë thirrje për ruajtjen e tyre nga zhdukja

13:44, 03/08/2020

Ekspertët kanë bërë thirrje për veprim të menjëhershëm për të shpëtuar parazitët para se të zhduken, duke i parë këto krijesa si të domosdoshme për mjedisin.

Parazitët, të cilët mbijetojnë duke u ushqyer nga organizma të tjerë, shihen shpesh si një gjallesë e panevojshme e madje e dëmshme.

Por pavarësisht reputacionit të tyre, vetëm 4% e parazitëve që njihen mund të infektojnë njerëzit dhe shumica luan një rol kritik ekologjik.

Disa parazitë rregullojnë shifrat në popullatat e gjallesave, në mënyrë që të ruhet balanca.

Skuadra e shkencëtarëve ka krijuar një plan me 12 hapa për të mbrojtur nga zhdukja parazitët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco