Pritet të dalë në ankand kapela e Hitlerit, zemërohen keq hebrenjtë

Pritet të dalë në ankand kapela e Hitlerit, zemërohen keq hebrenjtë

14:27, 15/11/2019

Kapela lartë e Adolf Hitlerit, është ndër artikujt në shitje në një shtëpi ankandi gjerman, dhe ka shkaktuar protesta nga udhëheqësit hebrenj.

Hermann Historica me qendër në Mynih do të shesë 147 artikuj nga Third Reich në 20 nëntor. 

Ato përfshijnë ish sendet e udhëheqësve nazistë si Hermann Goering dhe Joseph Goebbels, shumë prej të cilëve u kapën nga ushtarët amerikanë në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore. 

Rabini Menachem Margolin tha që shitja nuk është aspak e paligjshme, por është e gabuar.  

Margolin, kryetari i Shoqatës Hebraike Evropiane, i ka shkruar shtëpisë së ankandit duke kërkuar që artikujt të tërhiqen nga shitja.

'Ne besojmë se shitja e një kujtese të tillë ka pak vlerë historike thelbësore, por përkundrazi do të blihet nga ata që lavdërojnë dhe kërkojnë të justifikojnë veprimet e së keqes më të madhe që ka prekur ndonjëherë Evropën.Prandaj tregtia me artikuj të tillë thjesht nuk duhet të bëhet,’ shkroi Margolin.

Artikujt përfshijnë sendet personale të udhëheqësve të lartë nazistë si Hermann Goering dhe Joseph Goebbels, shumë prej të cilëve u kapën nga ushtarët amerikanë në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Veshjet që i përkisnin Braun, shoqërueses afatgjatë të Hitlerit, e cila ishte gruaja e tij pak para vdekjes së tyre, u gjetën midis 40 bagazheve të kapura nga ushtria amerikane në maj 1945 në Salzburg në Austri.

Disa nga objektet shumë më të pazakonta përfshijnë një kopje të kontratës së qirasë së Hitlerit në Mynih dhe një palë syze dielli të vendosura nga të pandehurit në gjyqet naziste për krime lufte në Nuremberg për të shmangur shkëlqimin e dritave të ndriçimit.

Marrë nga: www.dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco