EMRI-VIDEO/ Momenti kur arrestohet rusi i shumëkërkuar në Durrës

12:19, 01/10/2022
A+ Aa A-

Kapet në Durrës, një shtetas rus i shumëkërkuar nga drejtësia gjermane, për trafikim të narkotikëve.

NĂ« vijim tĂ« punĂ«s pĂ«r kapjen e personave tĂ« shpallur nĂ« kĂ«rkim ndĂ«rkombĂ«tar, falĂ« edhe shkĂ«mbimit tĂ« informacioneve dhe bashkĂ«punimit me homologĂ«t gjermanĂ«, FAST Albania, nĂ« bashkĂ«punim me DVP DurrĂ«s dhe Interpol Tirana, organizoi dhe finalizoi operacionin policor tĂ« koduar “Kempten”.

Si rezultat i këtij operacioni, në ambientet e një hoteli në rrethrrotullimin e Durrësit, u arrestua nga FAST Albania, shtetasi Denis Borisov, 28 vjeç, lindur në Rusi dhe rezident në Gjermani.

Ky shtetas ishte shpallur nĂ« kĂ«rkim ndĂ«rkombĂ«tar nga autoritetet gjermane, pasi Gjykata e Kempten, Bavari, i ka caktuar masĂ«n e sigurisĂ« “Arrest nĂ« burg, pĂ«r veprĂ«n penale “Trafikimi i narkotikĂ«ve”, parashikuar nga Kodi Penal gjerman.

28-vjeçari, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, shqiptarë dhe gjermanë, ka trafikuar sasi të mëdha lëndësh narkotike kanabis dhe kokainë, nga Spanja dhe Shqipëria drejt Gjermanisë.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Wiesbaden,Gjermani, vijon punën për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Gjermanisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco