Pamje të rënda/ Goditi me shufër hekuri oficerin e policisë, dënohet me 9 vite burg fermeri  shqiptar

Pamje të rënda/ Goditi me shufër hekuri oficerin e policisë, dënohet me 9 vite burg fermeri shqiptar

17:06, 15/06/2021
A+ Aa A-

Një incident i tmerrshëm ndodhi gushtin e kaluar në plazhin e Paxos, ku nje fermer shqiptar goditi me shufër hekuri një oficer policie.

Ditën e djeshme, 11 muaj pas ngjarjes Juria e Përzier e Igumenicës ka dënuar me 9 vite burg autorin, pra fermerin shqiptar,për veprën penale “Vrasje në tentativë”. 11 muaj më parë, pra në gushtin e 2020, oficeri i policisë, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, ishte jashtë detyrës dhe po ecte i shkujdesur në plazhin e Paxos së bashku me dy kolege të tij, police edhe ato jashtë sherbimit.

Askush nuk e priste atë c’ka do të ndodhte disa minuta më vonë. Një burrë, u shfaq papritmas, duke tundur në dorë një shufër hekuri. Menjëherë u identifikua. Ai ishte një fermer shqiptar 50 vjeç, i cili nisi menjëherë të godasë me shufrën e hekurit oficerin e policisë, duke e sulmuar atë me inat, me qëllimin e qartë për ta vrarë ose për t’i shkaktuar plagë të rënda. Gjë që e bëri më në fund, pasi forca me të cilën e goditi në kokë me shufrën e hekurt ishte e tillë që ai nuk i la as vend për tu mbrojtur. Shumica e goditjeve kishin për qëllim fytyrën dhe kokën e policit, duke rezultuar në dëmtime serioze të kokës dhe nevojën për një seri operacionesh plastike.

Sipas dëshmitarëve, 50-vjeçari e rrahu pa mëshirë policin , pa u interesuar nëse ai do të ishte në gjendje t’i mbijetonte ashpërsisë së rrahjeve prej tij. Ditën e djeshme fermeri shqiptar, njëherësh edhe autor i këtij krimi para Gjykatës së Përzier të Jurisë të Igumenicës, pretendoi se ai dyshohet se kishte dallime personale me viktimën nga arrestimi i tij i mëparshëm, por pretendimet u hodhën poshtë nga dëshmitarët e tjerë pasi u zbulua se oficeri i policisë nuk e kishte arrestuar kurrë atë. Sipas autoriteteve  policore në të kaluatën fermeri shqiptar ka qenë i  përfshirë në  vepra penale  si vjedhje dhe dhunë në familje.

Avokati i oficerit të policisë, Andreas Tagarakis, duke folur për protothema.gr, tha se ky është një justifikim moral për klientin e tij, një polic luftarak me shumë dallime dhe çmime në të kaluarën, i cili, megjithëse i shpëtoi rrezikut, përsëri  pasojat nga mizoria e sjelljes së treguar ndaj tij nga autori, fermeri shqiptar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco