FOTO/ U arrestua 23 herë, kush është hajduti shqiptar 2 metra i gjatë me nofkën speciale

FOTO/ U arrestua 23 herë, kush është hajduti shqiptar 2 metra i gjatë me nofkën speciale

20:42, 19/01/2021
A+ Aa A-

Pas muajsh gjueti, “njeriu dorë-zgjatur i Athinës” ra në prangat e policisë.

Hajduti i gjatë rreth 2 metra, vizitoi dyqanet në Athinë dhe zbrazi arkat.

25-vjeçari shqiptar me identitetin grek dhe pseudonimi “Tiramola” gërmonte kafenetë dhe dyqanet në zonat e qendrës dhe rrëmbente gjithçka, nga paratë te çantat, kuletat dhe celularët e punonjësve.

Vjedhësi “xhongler” kreu katër deri në pesë sulme ndaj dyqaneve dhe paratë e vjedhura i përdorte për kokainë dhe femra të bukura.

I çuditshëm është fakti pasi ai ishte arrestuar 23 herë dhe asnjëherë nuk e kishte kapërcyer pragun e burgjeve.

Oficerët me përvojë të Departamentit të Eksarkatit arritën të identifikojnë dhjetë raste vjedhjesh dhe po presin rezultatet nga të tjerët ndërsa rrezja e veprimit fillon nga Ampelokipi, Exarchia dhe Kolonaki dhe arrin në Sintagma dhe Akropol.

Sulmi më i fundit ndodhi në një dyqan pak pas orës 6 të dielën e kaluar.

“Duart e gjata” treguan një fytyrë të njohur në Rrugën Kifissias në Ampelokipi. Me qetësi absolute, ai hyri në dyqan dhe u fut në heshtje në bodrumin ku ndodhet depoja.

Me lëvizje të shpejta, ai kap telefonin celular të një punonjësi me vlerë 800 euro, një portofol që përmbante një sasi të vogël parash, telefonin celular të një punonjësi tjetër me vlerë 600 euro dhe portofolin e saj.

Ai ishte gati të hapte një dollap tjetër kur një punonjës që zbriti për të marrë disa gjëra e kapi në flagrancë. Në fakt, ai filloi të bërtasë dhe më pas autori i krimit filloi të vrapojë dhe u zhduk nga dyqani.

Numërimi mbrapsht për 25-vjeçarin “Tiramola” nënkuptonte kur oficerët me përvojë të Departamentit të Eksarkatit, pasi kishin vendosur të gjitha ankesat nën mikroskop, vendosën të përfundonin veprimin e tij.

“Kohët e fundit, dhe të paktën nga fillimi i qershorit 2020 deri më sot, shërbimi ynë ka identifikuar veprimtarinë kriminale të një personi, i cili kryen sistematikisht vjedhje dhe grabitje në dyqane të ndryshme dhe makina të parkuara si brenda rrethit tonë të policisë. si dhe në zona të tjera si Ampelokipi, Sintagma, Kypseli, Akropoli”.

Arrestimi i të riut u bë rreth orës 19.50 të datës 15 janar, detajet e të cilit u publikuan sot në mediat greke.

Shqiptari po përpiqej të hynte në derën e përparme në rrugën “Homer” në një bllok apartamentesh, ku synonte të hynte në një depo.

Në duart e tij u gjetën dhe konfiskuan dy karta (një kartë telefoni dhe një kartë bankare e ETHNIKI) me të cilat ai do të hapte derën e hyrjes së ndërtesës së banesës.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco