Vrasja e vëllezërve Bilali në Shkodër/ Detaji që mund të çojë drejt autorëve

Vrasja e vëllezërve Bilali në Shkodër/ Detaji që mund të çojë drejt autorëve

12:33, 30/03/2019

Lufta disa-vjeçare mes familjeve shënoi dy viktima të radhës në Shkodër. Dy vëllezër, Astrit dhe Ibrahim Bilali u ekzekutuan me breshëri plumbash kur sa po dilnin nga banesa e tyre në lagjen "Kiras".

Autorët, të cilët dyshoshte se kanë dy janë larguar nga vendngjarja me makinë, të cilën e ka djegur disa kilometra larg vendngjarjes, në lagjjen “Guerile”.

Por,  shpejtësia me të cilën ka mbërritur zjarrfikësja ka bërë që të shpëtojë makinën nga djegia e plotë, duke i lënë kështu Policisë, një provë në duar.

Në automjet mund të gjenden shenjat e autorëve të krimit që tronditi jo vetëm Shkodrën por mbarë opinionin publik.

Astrit Bilali eshte babaj i Asmer Bilali, i arrestuar si pjesë e grupit "Bajri" në Shkodër, ndërkohë që grupi kundërshtar i tyre janë Licajt. Dyshohet që pikërisht lufta mes këtyre bandave të këtë sjellë viktimat e radhës.

Astrit Bilali ishte një biznesmen i njohur në qytetin e Shkodrës. Kishte në pronësi të tij një resort hipizmi, pasion të cilin ja ka trasëguar edhe djalit të tij, Astmer Bilali. Ndërkohë edhe Ibrahim Bilali është ish-kampion i hipizmit.

Asmer Bilali ish boksier i Vllaznisë, ra në qendër të mediave kohë më parë kur mbeti i vrarë në një atentat shoku i tij Arjan Ferracaku teksa kalëronte pikërisht në resortin e Astrit Bilalit.

Në ngjarjen e rëndë, Asmer Bilali ndodhej me Ferracakun kur ai mbeti i vdekur nga plumbat në distancë, dhe u dyshuar se ishte pikërisht Bilali shënjestra e autorëve që ngatërruan objektiv. Të dy ishin duke kalëruar në resortin e hipizmit në pronësi të babait të Astmerit, sot i ekzekutuar në qendër të Shkodrës bashkë me vëllain e tij.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco