Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:23, 15/09/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

U hapën!!! Berisha ironizon me video: Deklaratat e Edvin Mafisë në 4 vitet e fundit, për hapjen e negociatave!

Ish-kryeministri Sali Berisha është treguar më sarkastik se kurrë sot ndaj kryeministrit Edi Rama, duke publikuar me data dhe vite, deklaratat e guximshme që i kishin shpëtuar prej padurimit, se "Shqipërisë i ishin hapur negociatat pa kushte” me BE-në.  “Katër vite nga hapja e parë e negociatave me BE!” - Këtë titull ironik i ka vënë Berisha, shënimit të mëposhtëm:

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/280456/u-hapen-berisha-ironizon-me-video-deklaratat-e-edvin-mafise-ne-4-vitet-e-fundit-per-hapjen-e-negociatave/

 

‘Dokumente të reja për inkriminimin e Mark Babanit të Rilindjes’

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, tha nga Shkodra ku ndodhet në kuadër të procesit të zgjedhjeve të sekretariateve se do të publikojë javën e ardhshme dokumente të tjera të cilat vërtetojnë akuzat e ngritura nga selia blu ndaj kryetarit të Bashkisë Vau Dejës Mark Babani.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/280419/dokumente-te-reja-per-inkriminimin-e-mark-babanit-te-rilindjes/

 

'Der Standard': Si po i kap dhe sulmon kryeministri Rama, mediat dhe gazetarët kritikë ndaj tij

 “BE së fundmi ka kritikuar qeverinë në Tiranë lidhur me nismën për të rregulluar “keqinformimin” që bëjnë portalet online. Në bazë të një kërkese (ankese) do të detyrohen portalet te heqin artikuj nga faqet e tyre. 

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/280399/der-standard-si-po-i-kap-dhe-sulmon-kryeministri-rama-mediat-dhe-gazetaret-kritike-ndaj-tij/

 

VIDEO/ Merkel i tregon kushtet, rrjeti tallet me Ramën

Gjermania mësohet se do ti vendosë kushte të forta Shqipërisë për hapjen e negociatave. Vendimi do të merret nga Bundestagu gjerman më 18 tetor, dhe kjo ka shtuar të dridhurat te kryeministri Rama.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/280435/video-merkel-i-tregon-kushtet-rrjeti-tallet-me-ramen/

 

Tension në Gjirokastër, Artur Roshin e përzënë nga homazhet: S’ke gjak, tradhtar që u fute në Parlament

Ceremonia për përkujtimin e viktimave në radhët e nacionalistëve në luftën e Grehotit në Gjirokastër është shoqëruar me tensione. Kreu i PD Gjirokastër, Dasho Aliko ka treguar në një lidhje telefonike për News24 se çfarë ka ndodhur sapo në ceremoni ka shkuar i paftuar Artur Roshi, kreu i Ballit Kombëtar Demokrat.

Për më shumë          

https://www.syri.net/politike/280441/tension-ne-gjirokaster-artur-roshin-e-perzene-nga-homazhet-ske-gjak-tradhtar-qe-u-fute-ne-parlament/

 

Identifikohet gruaja ndërlidhëse e 4 bandave kriminale, ja si njoftohej ‘koka’ e grupit

Është  siguruar dosja e plotë e Prokurorisë për operacionin “Limit”, i cili goditi katër banda kriminale të trafikut ndërkombëtar të drogës, duke çuar pas hekurave 58 trafikantë.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kronike/280548/identifikohet-gruaja-nderlidhese-e-4-bandave-kriminale-ja-si-njoftohej-koka-e-grupit/

 

Ambasadori amerikan kritikon partitë, që kandiduan ata që kanë probleme me ligjin

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Philip Kosnett, kritikoi partitë politike që në listat e kandidatëve të tyre për deputetë të Kuvendit të Kosovës përfshin persona që kanë probleme me ligjin.

Për më shumë          

https://www.syri.net/kosova/280389/ambasadori-amerikan-kritikon-partite-qe-kandiduan-ata-qe-kane-probleme-me-ligjin/

 

SHBA-ja shumë shpejt eksportuesja më e madhe e naftë në botë

Shtetet e Bashkuara “qartazi” do ta kalojnë Arabinë Saudite dhe Rusinë dhe do të shndërrohen në eksportuesen më të madhe të naftës në vitet e ardhshme, për shkak të rritjes së “paprecedentë” të prodhimit të energjisë, tha shefi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA).

Për më shumë          

https://www.syri.net/bote/280525/shba-ja-shume-shpejt-eksportuesja-me-e-madhe-e-nafte-ne-bote/

 

Reja tregon momentin e sikletshëm në Shqipëri: Të gjithë u tallën me mua

Trajneri i Kombëtares, Edoardo Reja, ishte këtë të shtunë në “Jo Vetëm Modë” me një intervistë të gjatë me Orinda Hutën, ku foli për karrierën e tij, por edhe për një moment të sikletshëm kur u bë trajner i Kombëtares shqiptare.

Për më shumë          

https://www.syri.net/sport/280557/reja-tregon-momentin-e-sikletshem-ne-shqiperi-te-gjithe-u-tallen-me-mua/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco