Kosova, si gur kilometrik i ardhjes në pushtet të opozitës në Tiranë

Kosova, si gur kilometrik i ardhjes në pushtet të opozitës në Tiranë

Nga Vehap Kola - 21/07/2020

Roli qĂ« duhet tĂ« luajĂ« ShqipĂ«ria nĂ« mbrojtjen e interesave kombĂ«tare tĂ« popullit shqiptar jashtĂ« kufijve zyrtarĂ«, Ă«shtĂ« aq qendror pĂ«r shtetin, sa Ă«shtĂ« sanksionuar nĂ« KushtetutĂ«. Me pĂ«rfshirjen e tij nĂ« planin serb pĂ«r shkĂ«mbimin e territoreve ndĂ«rmjet KosovĂ«s dhe SerbisĂ« – mĂ« i dĂ«mshmi pĂ«r interesat e shqiptarĂ«ve tĂ« KosovĂ«s dhe shtetit tĂ« tyre tĂ« ri – Edi Rama ka konsumuar njĂ« krim kushtetues. KĂ«tĂ« krim, ai e ka bĂ«rĂ« duke kandisur KosovĂ«n, duke e dĂ«mtuar atĂ« dhe duke ndihmuar SerbinĂ«.

Fasada e bashkëpunimit të regjimit të Tiranës me Kosovën gjatë këtyre shtatë viteve nuk është dëshmuar vetëm nga mungesa tërësore e produktit të tryezave ndërqeveritare Shqipëri-Kosovë, por nga masat dhe veprimet reale të Edi Ramës në rrafshin politik dhe ekonomik. Tarifa e vendosur në Rrugën e Kombit ka rritur koston e shkëmbimeve ekonomike e kulturore ndërmjet dy anëve të kufirit. Kritikat e Edi Ramës ndaj Kosovës për mospjesëmarrjen në takimet në kuadër të projektit të Minishengenit ballkanik të iniciuar nga Vuçiç kanë cenuar pozitën e Kosovës në procesin e bisedimeve me Serbinë.

Vizita e fundit e Ramës në Kosovë ishte përpjekja e fundit e tij për të marrë nga liderët politikë atje një notë pozitive për politikën e tij karshi shtetit të ri dhe, pse jo, një tagër për përfaqësim mbarëkombëtar në raportet me Serbinë. I dëshpëruar se nuk mori asgjë prej tyre, Edi Rama i është kthyer planit për ta detyruar Perëndimin të kthejë sytë drejt tij, duke shkaktuar trazirë politike në Shqipëri.

Ndërkohë që vendi e kishte mbyllur kapitullin e Reformës Zgjedhore dhe pritej të nisnin përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme, Rama e rihapi debatin me intensitet të lartë, duke përqafuar pozitat e një sovranisti. Ai vërtet kishte dështuar të fitonte pikë ndërkombëtare me rolin e pajtuesit në Ballkan, por mund të rikthehet në kanceleritë e tyre për të marrë garanci për të ardhmen e tij pas humbjes së pushtetit. Pa garanci të tilla, Edi Rama nuk duket se është i gatshëm të pranojë zgjedhje të tilla.

Por loja me Kosovën duket se e ka të lartë çmimin. Projekti i Vuçiç për hapjen e Kutisë së Pandorës në Ballkan dhe investimi aq i madh i Ramës në këtë projekt duket se e kanë vulosur përfundimisht edhe braktisjen totale të këtij të fundit nga Perëndimi. Tani që kapitulli i shkëmbimit të territoreve është mbyllur për të mos u hapur më kurrë, palët janë pozicionuar pa dyzime. Hyrja dhe loja e Ramës në këtë skenar nuk mund të kalojë pa u ndëshkuar. Sa për Vuçiçin, ai ka akoma një detyrë në procesin e negociatave dhe mund të gëzojë edhe pak kohë në pushtet.

Jo vetĂ«m pĂ«r nga pesha e madhe qĂ« ka nĂ« stabilitetin e Ballkanit dhe EuropĂ«s, por edhe nga statusi i saj si indikator i nivelit tĂ« patriotizmit tĂ« politikĂ«s sĂ« jashtme tĂ« vendit tonĂ«, Kosova po vesh gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nĂ« ShqipĂ«ri kostumin qĂ« Izraeli mban nĂ« politikĂ«n e jashtme amerikane. HerĂ«t a vonĂ«, çdo shkelje e detyrimit kushtetues tĂ« mbrojtjes sĂ« interesave tĂ« POPULLIT SHQIPTAR jashtĂ« kufijve zyrtarĂ«, e veçanĂ«risht nĂ« RepublikĂ«n e KosovĂ«s, do t’i kushtojĂ« politikĂ«s nĂ« TiranĂ«.

Ashtu siç shënon zmbrapsjen, Kosova, e përmbajtur dhe hera-herës indiferente, është edhe shenjë e ngjitjes dhe rritjes politike. Plotësimi i programit politik me një komponente shumë të rëndësishme, siç është vizioni për Kosovën dhe për bashkëpunimin shumëplanësh ndërmjet dy vendeve tona, është edhe një gur kilometrik në rrugën drejt pushtetit për politikanët në Tiranë. Natyrisht, kjo nënkupton se ajo komponente duhet të jetë e pranuar dhe e pëlqyer nga vetë shqiptarët e Kosovës dhe shteti i tyre.

Vizita e fundit e kryetarit tĂ« PartisĂ« Demokratike, Lulzim Basha, nĂ« PrishtinĂ« nuk ka shkaktuar ndonjĂ« gurgule tĂ« madhe nĂ« TiranĂ«. Ndoshta nga fakti se ai nuk mbajti asnjĂ« kumtesĂ« me tone nacionaliste, nuk bĂ«ri deklarata tĂ« forta kundĂ«r SerbisĂ« dhe as nuk premtoi bashkimin e ShqipĂ«risĂ« me KosovĂ«n. Gjuha korrekte e BashĂ«s e konturuar sipas kritereve formale tĂ« komunikimit politik nuk u jep serbĂ«ve asnjĂ« tĂ« drejtĂ« pĂ«r tĂ« ngritur pluhur nĂ« median ndĂ«rkombĂ«tare dhe pĂ«r tĂ« kĂ«rkuar avantazhe tĂ« padrejta nĂ« tryezĂ«n e bisedimeve. Duke mos shqetĂ«suar nĂ« mĂ«nyrĂ« false serbĂ«t, Basha nuk ka ngazĂ«llyer as nacionalistĂ«t euforikĂ« mes nesh. Angazhimi i BashĂ«s nĂ« emĂ«r tĂ« opozitĂ«s pĂ«r tĂ« rikthyer vĂ«mendjen reale ndaj KosovĂ«s, pĂ«r tĂ« hequr pengesat e ngritura nga Rama nĂ« fushĂ«n e bashkĂ«punimit ekonomik dhe pĂ«r tĂ« respektuar dhe mbrojtur integritetin territorial tĂ« shtetit tĂ« KosovĂ«s duket se janĂ« tĂ« mjaftueshme edhe pĂ«r vetĂ« pĂ«rfaqĂ«suesit politikĂ« nĂ« PrishtinĂ«. Mungesa te Basha e protagonizmit mbytĂ«s dhe prepotencĂ«s qĂ« ata kanĂ« gjetur te Rama gjatĂ« kĂ«tyre shtatĂ« viteve, u jep liderĂ«ve politikĂ« shqiptarĂ« nĂ« KosovĂ« frymĂ«marrjen e nevojshme dhe u garanton atyre qetĂ«sinĂ« e domosdoshme pĂ«r tĂ« ndjekur nĂ« mĂ«nyrĂ« sovrane njĂ« politikĂ« tĂ« jashtme “Made in Kosovo”.

Opozita nĂ« ShqipĂ«ri ndoshta ka tĂ« drejtĂ« tĂ« jetĂ« entuziaste nga ky stil politik i BashĂ«s nĂ« raportet me KosovĂ«n dhe nĂ« qĂ«ndrimin e tij ndaj çështjes sĂ« negociatave Kosovë–Serbi. NdĂ«rsa Rama dhe aleatĂ«t e tij tĂ« njohur si opozita parlamentare kishin shkuar si tĂ« paftuar nĂ« KĂ«shillin Politik pĂ«r tĂ« marrĂ« njĂ« konfirmim tjetĂ«r nga numri dy i PD-sĂ« mbi vlefshmĂ«rinĂ« dhe pacenueshmĂ«rinĂ« e marrĂ«veshjes sĂ« 5 qershorit, Basha nĂ« PrishtinĂ« po shpaloste njĂ« element tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m tĂ« njĂ« politike tĂ« jashtme tradicionale, tĂ« pranuar dhe tĂ« pĂ«rshĂ«ndetur nga PerĂ«ndimi.

Megjithatë, opozita duhet të zhvillojë më tej debatin e brendshëm për një doktrinë të plotë dhe solide të politikës së jashtme të imunizuar nga elementët spektakolarë të injektuar nga Rama dhe regjimi i tij gjatë dy mandateve në pushtet. Kjo doktrinë duhet ta kthejë Shqipërinë në pozitat e saj natyrale të mosndërhyrjes në politikën e brendshme në Kosovë, të njohjes dhe mbështetjes së vetëpërfaqësimit të interesave të shtetit të ri nga vetë institucionet e saj dhe përkrahjes së Republikës së Kosovës në shtimin e njohjeve, anëtarësimin në OKB, BE dhe NATO.

© SYRI.net

Lexo edhe

Komentet

Arber21/07/2020 11:41

Po takoi "Argatin" dhe "Qeverine Koti" ?! Gure kilometrik eshte kalimi i 700 000 votave ne Shqiperi.

Shto koment

Denonco