Ndahet nga jeta aktori i njohur i Harry Potter!

Ndahet nga jeta aktori i njohur i Harry Potter!

15:01, 28/09/2023
A+ Aa A-

Aktori Sir Michael Gambon ka vdekur në mënyrë paqësore në spital në moshën 82-vjeçare pas një periudhe të gjatë që vuante nga pneumonia, ka zbuluar sot familja e tij.

Ai filloi karrierën e tij 60-vjeçare duke ecur në dërrasa me Sir Laurence Olivier dhe ishte shumë i dashur nga audienca më e re si Albus Dumbledore në filmat e Harry Potter.

Image

Një deklaratë në emër të gruas së tij Lady Gambon dhe djalit Fergus Gambon, e lëshuar nga publicisti Clair Dobbs, tha:

“Jemi të shkatërruar për të njoftuar humbjen e Sir Michael Gambon. Burri dhe babai i dashur, Michael vdiq në paqe në spital pranë gruas së tij Anne dhe djalit Fergus pranë shtratit të tij, pas një periudhe pneumonie. Michael ishte 82 vjeç. Ne kërkojmë që ju të respektoni privatësinë tonë në këtë kohë të dhimbshme dhe ju falënderojmë për mesazhet tuaja të mbështetjes dhe dashurisë.”

Image

Sir Michael ishte një djalë i klasës punëtore i bërë mirë. Ai lindi në Dublin, nëna e tij ishte rrobaqepëse dhe babai i tij inxhinier, për të cilin nocioni i karrierës në skenë ishte krejtësisht i huaj. Ai e la shkollën në moshën 15-vjeçare pa kualifikime,

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco